SARAJEVO, Guverner Centralne banke BiH Senad Softić je predstavnicima Udruženja banaka BiH obrazložio motive i razloge za donošenje odluke Upravnog odbora Centralne banke BiH o utvrđivanju i održavanju obaveznih rezervi i utvrđivanju naknade bankama na iznos rezerve čija primjena počinje 1. jula.
U saopštenju Centralne banke BiH navodi se da je sastanak u Sarajevu održan na Softićevu inicijativu da bi se razgovaralo o ovoj odluci Upravnog odbora Centralne banke BiH koja je donesena 13. aprila.
Razgovarano je o praktičnom sprovođenju navedene odluke na nivou bankarskog sektora i o njenom uticaju na bankarski sektor u BiH u cjelini, te o aspektima provođenja za pojedine komercijalne banke.
Istaknuto je da je trenutna likvidnost bankarskog sektora visoka, te da će i nakon primjene nove odluke, kreditni potencijal banaka i dalje biti na visokom nivou, što ostavlja prostor bankama da nastave podržavati ekonomsku aktivnost i finansiranje kvalitetnih projekata.
U dijelu razgovora o koordinaciji između svih dijelova finansijskog i bankarskog sektora, bankari su istakli neophodnost i dali podršku jačanju koordinacije djelatnosti entitetskih agencija za bankarstvo, kao i zakonske nadležnosti Centralne banke BiH s ciljem jačanja finansijske stabilnosti, boljeg funkcionisanja i donošenja kvalitenijih propisa i rješenja.
Posebno je naglašen značaj kvalitetnije kontrole bankarskog sektora koju sprovode nadležne institucije.
Razgovarano je i o prijedlozima novih entitetskih zakona o bankama koji moraju obezbijediti poštivanje nadležnosti svih institucija na koje se zakon odnosi, uključujući i nadležnost Centralne banke BiH kao institucije koja je jedina nadležna za monetarnu politiku i za instrument monetarne politike, obaveznu rezervu.
Predstavnici Udruženja banaka BiH, u interesu transparentnosti i jedinstvenog funkcionisanja bankarskog i finansijskog sistema, podržali su Jedinstveni registar transakcionih računa, pri čemu je istaknuto da je neophodno da ovaj registar bude cjelovit, s ažurnim podacima. Srna