SARAJEVO, Guverner Centralne banke BiH Senad Softić izjavio je danas u Sarajevu da ova banka garantuje stabilnost konvertibilne marke /KM/ i da nijedna kovanica nije bez pokrića.
Tokom drugog panela Ekonomskog foruma u BiH “Put evroatlanskih integracija: Konkurentnost BiH”, kojeg je organizovao Ekonomski fakultet u Sarajevu, Softić je napomenuo da je Centralna banka odgovorna za stavljanje KM u opticaj, te da projektuju novac u opticaj svakih pet godina.
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara BiH Mirko Šarović naglasio je da je BiH po konkurentnosti posljednja u Evropi i zadnja u regionu, te da je od 190 rangiranih zemalja, BiH na 81. mjestu, dok je Makedonija deseta.
On je ocijenio da BiH ima mladu, slabu i nekonkurentnu ekonomiju, te da svi trebaju biti svjesni gdje je mjesto BiH.
“Stavite se u poziciju ljudi koji trebaju uložiti u BiH. Oni traže predvidivost, a ne zemlju u kojoj se svake dvije godine održavaju izbori i stalno se priča o tome”, rekao je Šarović.
Ministar finansija i trezora u Savjetu ministara BiH Vjekoslav Bevanda rekao je da nije za promjenu stope poreza na dodatnu vrijednost /PDV/ koja iznosi 17 odsto.
“Moj stav je da nisam za promjenu stope PDV-a, jer ćemo doći do toga da narušimo taj krhki sistem, koji odlično funkcioniše, a koji je bio pod velikim političkim pritiscima. Treba ustabiliti globalna ekonomska kretanja u BiH i onda pažljivo tome pristupiti, jer jednokratni potezi mogu donijeti samo loše efekte”, rekao je on.
Bevanda je rekao da se stalno ponavlja priča o tome da li treba povećati stopu PDV-a, pa da više sredstava ide socijalnim kategorijama.
“Treba prvo definisati ko je uopšte u socijalnoj potrebi. Imamo najmanju stopu PDV-a u regiji, možda i u svijetu, i to može biti samo plus sa aspekta ekonomije i svega ostalog. Potrebno je da kada se prikupi novac, pametnom ga politikom kroz sve nivoe vlasti dijeliti socijalnim kategorijama”, smatra Bevanda.
On je istakao da većina u BiH živi u prošlosti, te da je potrebno “generacijsko resetovanje”, jer u suprotnom postoji velika mogućnost da se izgubi šansa.
Direktor Direkcije za evroatlanske integracije Edin Dilberović kaže da je ekonomija ključni element.
“Dobili smo 3.242 pitanja Upitnika Evropske komisije i skoro svi su se odnosili na to da li je BiH spremna na taj put, a ključno je da su sve institucije odgovorile na pitanja i da je administracija položila ispit”, rekao je on.
Profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu Zlatko Lagumdžija predstavio je Izvještaj o konkurentnosti BiH 2016/2017, ističući dvije najbitnije stavke za BiH, a to su Reformska agenda i evroatlanski put.
On je naveo da istraživanje pokazuje da je najveći problem neefikasna birokratija i korupcija.
Govoreći o inovativnosti i tehnološkoj spremnosti, Lagumdžija je rekao da je od svih parametara najgori kapacitet BiH da privuče i zadrži talente. Srna