SARAJEVO, Guverner Centralne banke BiH Senad Softić smatra da je u protekloj godini došlo do blagog ekonomskog oporavka u BiH, ali da su negativni pokazatelji i dalje visoka zaduženost i visoka stopa nezaposlenosti.
“Najznačajniji makroekonomski pokazatelji ukazuju na rast industrijske proizvodnje i manji rast zaposlenosti. Trgovinski deficit je smanjen i došlo je do blagog povećanja izvoza”, rekao je Softić.
Prema njegovim riječima, devizne rezerve dostigle su iznos od 8,5 milijardi KM, što je najveća suma od osnivanja Centralne banke BiH.
On smatra da najveći izazovi za BiH u ovoj godini leže u provođenju Reformske agende i fiskalnoj konsolidaciji koja je predviđena u naredne tri godine.
“Reforme bi trebalo da obezbijede veću konkurentnost domaće ekonomije, što treba da povoljno utiče na priliv direktnih stranih investicija”, naveo je Softić.
On je upozorio da banke drže više od 2,5 milijardi KM iznad sredstava obavezne rezerve, koja bi mogla da bude iskorištena za brži ekonomski razvoj.
Softić je ocijenio da je bankarski sektor u BiH stabilan i da je u prošloj godini ostvario profit od 223,8 miliona KM.
Prema njegovim riječiima, spoljni dug BiH dostigao je iznos od 8,4 milijarde KM, a kada se tome dodaju i krediti kod domaćih banaka onda zaduženost iznosi ukupno 11,4 milijarde KM.
Govoreći o kamatnim stopama, koje su u BiH veće u odnosu na okruženje, Softić je rekao da su domaće kamatne stope posljedica niskog kreditnog rejtinga BiH i opšte percepcije rizika od stranih kreditora i investitora.
“U svakom slučaju, reforme poslovnog okruženja, makroekonomska stabilnost i bolje političke prilike pomogle bi da se BiH smatra manje rizičnom zemljom, što bi se direktno odrazilo na smanjivanje kamatnih stopa”, zaključio je guverner Centralne banke BiH. Dnevni avaz