SOFIJA, Bugarska je odlučila da se konačno odrekne realizacije projekta za izgradnju nuklearke Belene uz učešće Rusije, izjavio je bugarski ministar finansija Simeon Đankov.
Izgradnja nuklearke Belene biće konzervirana, a formalno objašnjenje za to je da Bugarska ne želi da izgradnju samo uz učešće Rusije, jer potraga za novim investitorom nije dala nikakve rezultate, prenosi “Glas Rusije”.
Zvanična Sofija saopštila je da neće nastaviti izgradnju nuklearke, ali će platiti već izgrađeni reaktor kapaciteta od 1.000 megavati, koji će bugarske vlasti pokušati da montiraju na nuklearku Kozloduj koja već radi, a kapacitet joj je 2.000 megavati.
Stručnjaci kažu da je odluka Bugarske usmjerena na to da se Rusija navede na damping i saradnju pod povoljnijim uslovima, a prema drugoj verziji zajednički projekat bi bitno pojačao zavisnost Bugarske od Rusije, što se ne smije dozvoliti, jer je Bugarska članica Natoa.
Prema mišljenju stručnjaka, Bugarska će, odrekavši se projekta, biti prinuđena ili da mu se vrlo brzo vrati ili će projekat zaista biti zamrznut i zaboravljen. Međutim, posljedice po bugarsku ekonomiju biće krajnje negativne.
Generalni direktor ruskog Instituta za nacionalnu energetiku Sergej Pravosudov je odluku bugarskih vlasti nazvao čudnom.
Predsjednik Rosatoma Sergej Kirijenko je istakao da je Moskva “akumulirala umor” od beskonačnih promjena pozicije bugarskih činovnika u pogledu sudbine nuklearke Belene. “Osim toga, bugarske organizacije su dužne Rusiji za opremu. Zato će Moskva mirno prihvatiti svaku odluku Sofije”, rekao je Kirijenko i dodao da za rusku atomsku oblast odricanje od izgradnje centrale nije od velikog značaja.
Rusija, takođe, ne isključuje mogućnost izgradnje naftovoda “Burgas-Aleksandrupolis” uz zaobilaženje Bugarske, preko teritorije Turske.