BANJALUKA, Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Boško Tomić rekao je da je od početka programa socijalnog zbrinjavanja radnika u RS, uplatom doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje i osiguranje za slučaj nezaposlenosti, zbrinuto više od 20 000 radnika.
Predstavljajući poslanicima Narodne skupštine RS Informaciju o realizaciji Osnova programa socijalnog zbrinjavanja radnika u 2006. i 2007. godini, Tomić je rekao da je od 2004. do kraja 2007. godine za socijalno zbrinjavanje utrošeno više od 55 miliona KM.
“Iako smo potrošili sav novac, nismo zbrinuli sve radnike i oni će biti prioritet u 2008. godini”, rekao je Tomić.
On je dodao da će, među radnicima koji su ostali bez posla u procesu stečaja, likvidacije ili privatizacije, prioritet biti najugroženiji i oni kojima je najmanje ostalo do penzije.
Prema podacima Komisije za realizaciju programa socijalnog zbrinjavanja radnika, u 2007. godini zahtjev za zbrinjavanje podnijelo je i 35 preduzeća koja su u stečaj otišla tokom 2007. godine, a biće potrebno zbrinuti 3 500 radnika.
Zaključno sa 20. septembrom prošle godine na zbrinjavanje je čekalo 5 270 radnika iz 33 preduzeća koja su u stečaju od 2006. godine, a za uplatu doprinosa za PIO potrebno je oko 20 miliona KM, dok je za uplatu doprinosa za slučaj nezaposlenosti potrebno obezbijediti više od 750 000 KM.
Socijalno zbrinjavanje radnika u RS počelo je 2004. godine kada je, na prijedlog Vlade, Narodna skupština usvojila Osnove programa socijalnog zbrinjavanja radnika koji će procesom privatizacije, stečaja i likvidacije preduzeća ostati bez posla, a s ciljem da očuva socijalni mir, olakša provođenje stečaja i privatizaciju prezaduženih preduzeća.
U nastavku 16. sjednice parlamenta Srpske u toku je razmatranje Informacije o stanju u oblasti ostvarivanja prava izbjeglica, raseljenih lica i povratnika sa Izvještajem o tematskim sjednicama ”Problemi izbjeglica, raseljenih lica i povratnika u RS” i ”Problemi izbjeglica iz Hrvatske koji žive u RS”.