BEOGRAD, Socijalno-ekonomski savjet Srbije odlučio je da će najkasnije do 8. aprila biti potpisan zajednički socijalni sporazum sindikata, poslodavaca i vlasti, baziran na mjerama za izlazak iz krize koji bi važio do 31. decembra, a dio tog sporazuma će biti i iznos minimalne cijene rada.
Sada je minimalna cijena rada 95 dinara, a sindikati traže da minimalna cijena rada iznosi 105 dinara, poslodavaci su spremni da daju 96 dinara, dok prva projekcija Ministarstva finansija kaže da je realna minimalna cijena rada 98 dinara.
Sindikat, poslodavci i predstavnici države praktično se na današnjem Socijalno-ekonomskom savjetu nisu dogovorili ništa osim da će u narednih 10 dana pripremiti i potpisati zajednički sporazum.
Ministar rada i socijalne politike Srbije Rasim Ljajić rekao je novinarima nakon ove sjednice, da s obzirom na to da će socijalni sporazum važiti do kraja godine, minimalna cijena rada bi trebalo da bude iznad tih 98 dinara.
Ljajić je rekao da je sastanku sa socijalnim partnerima prisustvovao premijer i ministar finansija Mirko Cvetković koji je govorio o novom modelu ekonomskog razvoja baziranom na industirjskoj proizvodnji i na povećanju izvoza i koji je predočio mjere ekonomske politike u narednom periodu.
Predsjednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović rekao je da će o prijedlogu minimalne cijene rada biti postignuta saglasnost Vlade Srbije, reprezentativnih sindikata i udruženja poslodavaca.
On je najavio da će se Socijalno-ekonomski savjet ponovo sastati iduće nedjelje, kad će biti poznati detalji sporazuma o minimalcu.
Predstavnici sindikata su na pitanje da li današnja sjednica Savjeta za socijalno ekonomska pitanja znači i kraj štrajka prosvjetara i još nekih granskih sindikata iz javnih službi, odgovorili negativno.