PEKING, Lista najprodavanijih piva na svijetu će vas prilično iznenaditi jer se na njoj nalaze i neka nama prilično nepoznata piva – vjerovatno zbog činjenice da nismo Kinezi, koji su potpuno poludjeli za tekućinom na bazi ječmenog slada često začinjenom hmeljom.
Uglavnom, ako ste i nakon ove činjenice uspješno predvjideli prva tri, vi ste potpuni genij…
10. Brahma
Znamo da Brazilci znaju da se zabavljaju, a uz dobru zabavu ide i pivo. Uprkos prisustvu mnogih jakih svjetskih brendova (Budwiser prije svih), Brazilci su odani svojim nacionalnim proizvodima, a jedan od njih je i Brahma, pivo koje u reklamnim kampanjama koristi usluge jakih imena poput Madone, Dženifer Lopez i Megan Foks, pogotovo u vrijeme karnevala u Riju.
9. Coors Light
Suprotno mišljenju mnogih, Light u imenu ovog piva se ne odnosi na procenat alkohola, već na nutricionističke podatke. Nastao 1978. godine, Coors Light se probio na drugo mjesto najprodavanijih piva u SAD, a najviše se trudi da se poveže sa sportom. Coors Light je tako službeno pivo NASCAR-a i jedan od sponzora NHL-a i UFC-a.
8. Heiniken
Jedno od najpopularnijih piva u Evropi nalazi se tek na osmom mjestu, zahvaljujući tome što nije toliko prisutno na tržištima Južne i Sjeverne Amerike. Međutim, upravo na tim tržištima je holandsko pivo zabilježilo porast u prodaji od 7%, pa bi, ako se trend nastavi, Heiniken mogao lako da nastavi svoj put prema vrhu.
7. Skol
Uprkos svim marketinškim pokušajima Brahme, prvo mjesto (sa čak 30% udjela na tržištu) u Brazilu ipak drži Skol. Pivo, koje se pojavilo prvi put 1960. godine je izuzetno popularno i u Africi, dok u Evropi jednostavno nije prošlo. Licencu je bio otkupio Carlsberg, ali je nakon što Skol nije uspeo da se probije na tržište, zaustavio proizvodnju 2011. godine.
6. Corona Extra
Meksički ponos je ne samo najprodavanije pivo u Meksiku, već je i najprodavanije uvozno pivo u SAD i najpopularnije meksičko pivo u svijetu koje iz godine u godinu bilježi porast u prodaji. Od malene pivnice osnovane 1925. godine, Corona Extra je prerasla u pivo koje se prodaje u 170 država širom svijeta.
5. Bud Light
Prije 32 godine na tržištu se pojavio Budwiser Light, i ubrzo postao drugo najpopularnije pivo u SAD. U međuvremenu je Bud Light proširio i paletu proizvoda pa se tako nudi Bud Light Platinium koji je slađi od standardne verzije kao i Bud Light s različitim ukusima, poput npr. Bud Light Lime ili Bud Light Strawberry.
4. Yanjing Beer
Naravno da ste teško mogli da čujete za ovo pivo, ali s obzirom da u ogromnoj državi poput Kine drži 11% tržišta (čak 85% u Pekingu) ne čudi da se nalazi ovako visoko na listi. Yanjing Beer, poznat i kao Bejing Beer, upravo zbog udijela prodaje u Pekingu, je bio službeno pivo Olimpijskih igara 2008. godine, a trenutno zapošljava čak 20.000 radnika.
3. Budwiser
Iako nije najprodavanije pivo na svijetu Budwiser je jedno od najprepoznatljivjih. Zahvaljujući tome što je najprodavanije pivo u SAD-u, i sve većem udijelu prodaje na velikim tržištima poput Brazila i Kine, Budwiser iz godine u godinu napreduje na listi najprodavanijih. Budwiser se trenutno prodaje u 85 zemalja svijeta.
2. Tsingtao
Ovo kinesko pivo se prvi put pojavilo 1904. godine na jednom od kung-fu turnira, a od tada je naraslo na velikog igrača koji drži 14% kineskog tržišta. Ali, iako u Kini nije igrač broj jedan, jeste u svijetu gdje je najprodavanije kinesko pivo. Tsingtao, koji je do ranih 90-ih bio u vlasništvu države, s izvozom je krenuo 1954. godine.
1. Snow Beer
Iako je relativno novo, prvi put je proizvedeno 1993. godine, „snježno pivo” zahvaljujući enormnoj prodaji u Kini već drugu godinu za redom drži titulu najprodavanijeg pivskog brenda. Snow još nije poznat van granica Kine, a proizvodi se u preko 80 pivnica širom zemlje. Dnevnik.hr