BANJALUKA, Glavni revizor za reviziju javnog sektora Republike Srpske Duško Šnjegota rekao je da su, prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji, koji bi sljedeće sedmice trebalo da se nađe pred poslanicima u Narodnoj skupštini Srpske, precizirane procedure u vezi sa slanjem negativnih revizorskih izvještaja tužilaštvima Srpske.
On je naglasio da bi, ukoliko zakon bude usvojen u predloženoj formi, trebalo da bude poboljšana komunikacija revizora i istražnih organa o pitanju revizorskih izvještaja.
“I do sada su negativni izvještaji Glavne službe za reviziju javnog sektora išli prema tužilaštvima, samo što je sada ta cijela procedura ojačana, donekle i pojašnjena ili čak pojednostavljena u smislu da se precizira koji dio izvještaja ide automatski ka tužilaštvima uz otvaranje jasne mogućnosti koja do sada nije bila zakonom definisana, a to je da ukoliko tužilaštva prepoznaju dalju potrebu ostvaruju komunikaciju o dostavljanju dodatnih informacija kojima Glavna služba za reviziju raspolaže”, pojasnio je Šnjegota novinarima u Banjaluci.
On je naveo da Glavna služba za reviziju prosljeđuje svoj izvještaj tužilaštvima, ali da su sve dalje procedure, ukoliko ima potrebe za njima, na istražnim organima, policiji i tužilaštvima, te da apsolutno nije sporna saradnja revizora i u tom dijelu poslova.
“Ako bude usvojen ovaj zakon u verziji koja je predložena, on će prvi put jasno u smislu zakonske norme pozicionirati ulogu svih institucija”, istakao je Šnjegota.
On je dodao da će Glavna služba za reviziju javnog sektora ove godine raditi i reviziju poslovanja dva kliničko-bolnička centra u Srpskoj i pet domova zdravlja u Republici Srpskoj, a da su u toku redovne revizorske procedure u javnom sektoru Srpske koje su rađene i do sada.
Šnjegota kaže i da je pri kraju revizorski izvještaj za “Željeznice Republike Srpske” koji bi okvirno trebalo da bude završen u aprilu. Srna