BANJALUKA, Cijene proizvođača industrijskih proizvoda iz Republike Srpske na stranom tržištu u maju u odnosu na april ove godine u prosjeku su niže za 0,4 odsto, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.
Posmatrano po područjima industrijske proizvodnje, u maju u odnosu na april cijene u sektoru vađenja ruda i kamena, u prosjeku su više za 0,4 odsto.
Cijene u prerađivačkoj industriji u prosjeku su niže su za 0,4 odsto, dok su cijene u proizvodnji i snabdijevanje električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija u prosjeku ostale na istom nivou.
Posmatrano po namjeni potrošnje, u maju u odnosu na april najveći rast cijena od 0,3 odsto bio je kod energije i kapitalnih proizvoda, dok je najveći pad cijena od 0,7 odsto bio kod intermedijalnih proizvoda.
Cijene proizvođača industrijskih proizvoda na domaćem tržištu u maju u odnosu na april u prosjeku su više za 3,6 odsto.
Cijene u proizvodnja i snabdijevanju električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija, u prosjeku su više za 10 odsto, dok su cijene u prerađivačkoj industriji ostale na istom nivou.
Cijene u sektoru vađenja ruda i kamena su maju su niže za 0,6 odsto u odnosu na april.
Posmatrano po namjeni potrošnje, u maju u odnosu na april najveći rast od 9,2 odsto bio je kod cijena energije, dok je najveći pad od 0,4 odsto bio kod cijena netrajnih proizvoda za široku potrošnju.
Ekonomista Duško Đorđević, koji se bavi analizom troškova i cijena, rekao je Srni da rast cijena na domaćem, a pad na inotržištu je, osim kretanja cijena na svjetskim berzama, u prvom redu uslovljen sistemom valutnog odbora, odnosno fiksnim kursom KM za evro, koji je pogoduje uvozu robe, pogotovo široke potrošnje.
Prema njegovim riječima, fiksna vezanost konvertibilne marke za evro stvara problem izvoznicima, jer nisu u stanju da budu konkurentni sistemom elastičnosti cijena, a takođe i tehnička opremljenost rada stvara im visoke troškove kapaciteta. Srna