NJUJORK, Na Wall Streetu su u srijedu cijene akcija snažno porasle, zahvaljujući nadi ulagača u nove podsticajne monetarne mjere i glasinama da evropski zvaničnici razmatraju na koji bi način mogli pomoći španskim bankama.
Dow Jones indeks skočio je 286 bodova, ili 2,37 odsto, na 12.414 bodova, dok je S&P 500 porastao 2,30 odsto, na 1.315 bodova, a Nasdaq indeks 2,40 odsto, na 2.844 boda. Za S&P 500 i Dow Jones indeks to je najveći dnevni skok u ovoj godini, pri čemu se Dow ponovo vratio u pozitivno područje u odnosu na početak godine. No, radi se, kažu analitičari, samo o tehničkoj korekciji cijena akcija, nakon što su u maju potonule oštrih 6 odsto.
„Govoreći tržišnim jezikom, ovo se zove tehnički odskok. Danas nije bilo loših vijesti, pa su cijene akcija jednostavno porasle“, kaže Chris Burba, analitičar u Standard & Poor'su. U svih 10 sektora S&P 500 indeksa cijene su juče porasle, a na vrijednosti je izgubilo samo 11 akcija tog indeksa. Najviše su porasle cijene u energetskom, finansijskom i tehnološkom sektoru, koji su usko povezani sa snagom globalne potražnje. A potražnja bi mogla ojačati jer bi, nadaju se ulagači, centralne banke mogle dodatno olabaviti monetarnu politiku zbog usporavanja rasta najvećih svjetskih privreda.
Doduše, Evropska centralna banka poručila je juče vladama evrozone da je rješavanje dužničke krize njihova odgovornost, otklonivši očekivanja da bi u dogledno vrijeme mogla preduzeti određene mjere, uprkos ocjeni o sve većoj opasnosti po privredu. ECB je juče zadržao ključne kamate nepromijenjene na 1,0 odsto, a njegov lider Mario Dragi na konferenciji na novinare minimizirao izglede za treći krug 3-godišnjih jeftinih zajmova.
Krajem prošle i početkom ove godine centralna je banka ubrizgala 1.000 milijardi evra u evropski bankarski sistem i više nije voljna povećavati likvidnost. Dragi je juče poručio da nije ispravno da monetarna politika popunjava vakuum po pitanju mjera koje su u nadležnosti drugih.
“Pitanje je bi li takve operacije uopšte polučile željeni rezultat. Neki od tih problema u evrozoni nemaju nikakve veze s monetarnom politikom i mislim da ne bi bilo ispravno da monetarna politika nadoknađuje ono što su drugi propustili učiniti”, upozorio je Dragi. Premda je ECB razočarao, tržište su podržale glasine da zvaničnici Evropske unije razmatraju planove kako bi iz Evropskog fonda za finansijsku stabilnost pomogle španskim bankama, pritisnutima golemim gubicima na tržištu nekretnina.
U uobičajenim okolnostima, ovakve špekulacije ne bi mogle tako snažno pokrenuti tržište, no pod pritiskom evropske dužničke krize i usporavanja rasta američke privrede, cijene su akcija posljednjih nedjelja oštro pale, pa je njihova korekcija logična, kažu analitičari. Tržište podržava i nada u nove podsticajne mjere u SAD-u. Predsjednik Fedove filijale u Atlanti Dennis Lockhart kazao je juče da slabo tržište rada posljednjih mjeseci otežava oporavak, a ako se taj trend nastavi, jasno je da će se razmotriti mogućnost uvođenja novih monetarnih mjera kako bi se podržao oporavak privrede.
„Ulagači sada zavise samo o glasinama i špekulacijama, no i to je dovoljno da bi podstaklo nadu da je najgore iza nas“, kaže Burba. I na evropskim su berzama cijene akcija juče snažno porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 2,36 odsto, na 5.384 boda, dok je frankfurtski DAX skočio 2,09 odsto, na 6.093 boda, a pariški CAC 2,42 odsto, na 3.058 bodova. Hina