NJUJORK, Na svjetskim su berzama cijene akcija prošle sedmice snažno porasle, jer su ulagače ohrabrile odlučne mjere Evropske centralne banke za suzbijanje dužničke krize u evrozoni.
Na Wall Streetu je Dow Jones indeks prošle sedmice ojačao 1,6 odsto, na 13.306 bodova, najviši nivo od decembra 2007. godine.
S&P 500 skočio je, 2,2 odsto, na 1.437 bodova, najviši nivo od januara 2008., dok je Nasdaq indeks porastao 2,3 odsto, na 3.136 bodova, najviši nivo od 2000. godine.
Snažan rast cijena akcija najviše se zahvaljuje čelnicima ECB-a koji su, nakon nekoliko mjeseci usuglašavanja, konačno prihvatili plan za suzbijanje dužničke krize.
Predsjednik ECB-a Mario Draghi predstavio je u četvrtak novi program ‘direktnih monetarnih transakcija’, prema kojemu će centralna banka kupovati državne obveznice na sekundarnom tržištu.
Cilj je programa sniziti troškove zaduživanja Italije, Španije i ostalih prezaduženih članica evrozone kako bi im se olakšao izlazak iz dužničke krize.
Kupovine obveznica biće povezane sa programima makroekonomskih reformi koji će propisivati stroge uslove za zemlje koje zatraže pomoć. One koje već provode reforme, kao što su Portugal, Grčka i Irska, moći će računati na ECB-ovu kupovinu obveznica nakon što ponovo izađu na tržišta kapitala.
ECB će kupovati obveznice s rokom dospijeća od jedne do tri godine, bez ograničenja kupovine, a odluke o kupovinama obveznica donosiće vodeći računa o tome da zemlje poštuju uslove iz reformskih programa.
Mjere ECB-a smatraju se velikim korakom naprijed u rješavanju dužničke krize, pa je u četvrtak na svjetskim berzama vladala euforija.
Već je u petak splasnula jer je dužnička kriza samo jedan od razloga zabrinutosti ulagača. Drugi je usporavanje rasta najvećih svjetskih privreda.
Ulagače su prošle sedmice najviše razočarali podaci o zaposlenosti u SAD-u. U avgustu je otvoreno samo 96.000 radnih mjesta, daleko manje od očekivanih 125.000. Iako je stopa nezaposlenosti pala sa 8,3 na 8,1 odsto, slab rast zaposlenosti pokazuje da se tržište rada i dalje sporo oporavlja.
Ti razočaravajući podaci nisu pokolebali ulagače, samo su potaknuli nadu da bi čelnici američke centralne banke Fed na sjednici naredne sedmice mogli pokrenuti novi, treći krug kvantitativnog popuštanja monetarne politike.
„Nema načina da bi se uljepšale ove razočaravajuće brojke s tržišta rada koje pokazuju da je rast privrede anemičan, što povećava pritisak na Fed. I dalje mislim da ima prostora za rast cijena akcija, a ulagači će sigurno biti razočarani ako ne dobijemo usmjerenje od Feda“, kaže Joseph Tanious, strateg u fondu J.P. Morgan Funds.
I na evropskim su berzama cijene akcija prošle sedmice snažno porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 1,5 odsto, na 5.794 boda, dok je frankfurtski DAX skočio 3,5 odsto, na 7.214 bodova, a pariški CAC 3,1 odsto, na 3.519 bodova.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks prošle sedmice ojačao 0,4 odsto, na 8.871 bod. Hina