BANJALUKA Iako je cijena prirodnog gasa ove godine za oko 40 odsto niža nego lani, mogućnost da potrošači u Srpskoj u idućem periodu ostanu bez ovog energenta, nije isključena.
Rekao je ovo direktor preduzeća “Zvornik stan” Petko Jokić. On ističe da dozvola za obavljanje djelatnosti transporta, trgovine, snabdijevanja i upravljanja sistemom distribucije prirodnog gasa, koju je ovo preduzeće nedavno dobilo, ne znači da ove godine nema bojazni od nestanka gasa.
Ako ne izmirimo obaveze i dugovanja prema dobavljaču ovog energenta, “BH gasu”, postoji mogućnost da ostanemo bez gasa kao prošle godine, iako je on znatno pojeftinio. Dugo već imamo razna obećanja za pomoć u izmirivanju dugovanja, koja iznose 5,5 miliona maraka, a da li ćemo u tome uspjeti, još uvijek se ne zna, jer imamo velike kredite i reprograme iz ranijih perioda – rekao je Jokić.
Od snabdijevanja gasom iz preduzeća “Zvornik stan” zavisi 1.860 domaćinstava, 330 poslovnih jedinica i 600 direktnih korisnika.
Lani je u RS potrošeno oko 2,5 do tri miliona kubika gasa, a ako ne dođe do isključenja i sve bude išlo po planu, toliko očekujemo i ove godine, jer je broj korisnika ostao isti – kazao je Jokić.
Direktor preduzeća “Gas-promet” sa Pala Milomir Draganić ističe da je Srbija ove godine osigurala rezerve gasa u skladištima, pa postoji mogućnost da se u predstojećoj sezoni izbjegnu neprilike od prošle zime, kada je došlo do nestašice ovog energenta.
Ako i ove godine dođe do sukoba između Rusije i Ukrajine, veće su šanse da gas nabavimo iz Srbije, jer su i cijene ovog energenta niže nego lani – kazao je Draganić.
On je dodao da je potrošnja gasa znatno opala, što je dovelo i do smanjenja uvoza ovog energenta.
BiH uvozi gas iz Rusije, a u ovoj godini uvezli smo oko 15 odsto manje nego lani – istakao je Draganić.
Potrošnja
Pomoćnik ministra industrije, energetike i rudarstva RS Dragana Kalabić kaže da je potrošnja prirodnog gasa u Srpskoj u posljednje dvije godine znatno opala. U 2007. godini, dodaje Kalabićeva, u Srpskoj je potrošeno 110 miliona kubika gasa, lani oko 90 miliona, dok je u prvoj polovini ove godine potrošeno oko sedam miliona kubika. Glas Srpske