BEOGRAD, Snabdijevanje Srbije gasom je stabilno, a Vlada Srbije razmatra pravne mogućnosti za pokretanje tužbe protiv Ukrajine zbog obustavljanja isporuke gasa.
Snabdevanje Srbije gasom se odvija uobičajeno, kažu u Ministarstvu energetike. Iako je Ukrajina danas ponovo obustavila isporuku ruskog gasa evropskim zemljama, snabdijevanje Srbije gasom za sada nije ugroženo, a potrošači se snabdijevaju gasom obezbijeđenim iz Njemačke, Mađarske i iz domaće proizvodnje.
Dušan Bajatović kaže da je Srbijagas od Vlade Srbije dobio nalog da preispita pravne mogućnosti za pokretanje tužbe protiv Ukrajine zbog obustavljanja isporuke gasa.
“Srbijagasu je dat nalog da se prouče pravni aspekti i mogućnosti. Mi imamo ugovor sa Jugorosgasom i mađarskim transporterom Molom. U ovom trenutku se moramo osloniti na međunarodno pravo i u toku je pravna analiza onoga što bi Srbijagas mogao da učini i da eventualno tuži Ukrajinu”, kazao je Bajatović.
“U toku su aktivnosti i naši napori da obezbijedimo dodatne količine gasa sa kojima Gasprom raspolaže u austrijskim i njemačkim skladištima. Danas poslije podne je bilo problema u kapacitetima, tzv. H-gasovoda koji spaja Austriju i Mađarsku”, objasnio je Bajatović.
Novim prekidom dotoka ruskog gasa kroz Ukrajinu, u Srbiji nije ugroženo snabdijevanje toplana i potrošača, ocijenio je direktor Srbijagasa Dušan Bajatović. “Suočavamo se sa jednim ponovo lošim scenarijem isporuke ruskog gasa i sudeći po rastu pritisaka, za koja imamo telemetrijska očitavanja, Ukrajina je, prosto, zavrnula ventile na svojoj granici”, kazao Bajatović.
Prema njegovim riječima, očitavanjem iz Beregova, na ukrajinsko-madjarskoj granici, gdje bi Srbija trebalo da preuzima gas, ustanovljeno je da su pritisci u ukrajinskom gasovodu pali, što znači “da se iz tih cijevi gas crpi”.
Državni sekretar u Ministarstvu energetike Dušan Mrakić izjavio je da je za danas iz tih izvora obezbijeđeno 4,6 miliona kubika gasa i da će Srbija do daljnjeg da koristi taj gas pošto drugog nema.
Mrakić je kazao da će biti dovoljno gasa za sve osim za industriju i Beogradske elektrane i dodao da Krizni štab Vlade Srbije preduzima korake kako bi u skladu sa novonastalom situacijom “elektroenergetski sistem Srbije doveli u stanje koje nije prenapregnuto i da smanjimo njegovo opterećenje.”
“Pokušavamo da dobijemo i određene količine gasa iz drugih zemalja, ali za sada za to nemamo nikakve garancije ” istakao je on i objasnio da Srbija do 16. januara ima dogovor sa Njemačkom o isporuci gasa.
Državni sekretar je precizirao da Ukrajina u utorak uopšte nije ni puštala gas prema Evropi i dodao da je Rusija prekinula isporuke ka Rumuniji, Bugarskoj Turskoj, Grčkoj, Makedoniji i drugim evropskim zemljama.B92