BANJALUKA, Kompanija “Neftegazinkor”, kćerka firma ruskog giganta “Zarubežnjefta”, ove godine će uložiti 120 miliona evra u Rafineriju nafte u Brodu, Rafineriju ulja u Modriči i lanac pumpi “Petrola” , najavio je direktor “Neftegazinkora” Jurij Smirnov.
On je naveo da će od tog iznosa 90 miliona evra biti investirano u Rafineriju nafte u Brodu. “Namjerno ističem Brod, jer je Rafinerija nafte srce cijelog projekta. Upravo zbog toga Brod će i dobiti najviše novca. Prema projektu do 2016. godine, kao što je i više puta najavljivano, biće uloženo 730 miliona evra”, rekao je Smirnov.
Smirnov je precizirao da će se najviše ulagati u izgradnju produktovoda do terminala u Slavonskom Brodu, što bi riješilo mnoge probleme, jer će se tako obezbijediti direktan izlaz na željeznicu, kojom bi mogle da se otpremaju velike količine goriva.
“Na drugom mjestu u rješavanju problema logistike je čišćenje korita rijeke Save, ali to pitanje je složeno, pošto je to pogranična rijeka. U rješavanje tog problema treba da se uključi više faktora”, rekao je Smirnov za “Nezavisne novine”.
Govoreći o ulaganjima u Rafineriju nafte i daljim planovima na tom planu, Smirnov je napomenuo da je investirano 300 miliona evra i dodao da će taj ciklus biti nastavljen.
“Mi smo sa našim partnerima, Vnješekonom bankom i ‘Zarubežnjeftom’, dogovorili da nastavljamo sa investicijama. Danas smo počeli sa drugim stadijumom razvoja Rafinerije i on će biti završen 2015. godine, a po okončanju te rekonstrukcije proizvodnja će biti 4,2 miliona tona”, rekao je Smirnov.
On je podsjetio da je u Rafineriji ulja Modriča 2009. godine, poslije duge pauze, ponovo počela proizvodnja baznih ulja, te dodao da je sada ta rafinerija među tri najveće u Evropi koje proizvode bazna ulja druge i treće grupe.
“Pored toga, proizvodnja je iznosila 60.000 tona, a mi smo bez velikih ulaganja samo zahvaljujući vještom inženjerskom pristupu uspjeli da je povećamo na 84.000 tona. To je neosporna činjenica. Rafinerija u Modriči pokazuje dobru dinamiku i najbitnije je da planiramo da je i dalje modernizujemo kako bismo sagradili modernu sekciju proizvodnje baznih ulja. Time bi bio podignut i kapacitet, koji bi iznosio 120.000 tona baznih ulja”, rekao je Smirnov.
Govoreći o “Nestro petrolu”, Smirnov je istakao da je tokom dvije zadnje godine mnogo pažnje posvećeno tom preduzeću, jer je dosta kasnilo za konkurencijom, pošto je imalo pumpe stare i po pola vijeka.
“Od ‘Nestro petrola’ smo napravili moderno preduzeće, koje u svom poslovanju koristi posljednja tehnička dostignuća i koje radi pod brendom ‘Nestro’. ‘Nestro petrol’ trenutno ima tržišni udio od 20 odsto u BiH i smatramo da je to dobar rezultat. Nastavićemo sa politikom širenja prodajne mreže na teritoriji BiH”, rekao je Smirnov.
On je naveo da je i četvrta kompanija – “Optima grupa” ostvarila dobar rezultat, zauzevši do 60 odsto tržišta BiH. Srna