NJUJORK, Smanjenje kreditnog rejtinga Španiji izazvalo je juče na Wall Streetu pad cijena akcija za više od 1 odsto, čime je gubitak vodećih indeksa u maju dosegnuo 8 odsto, što je njihov najveći mjesečni pad od februara prošle godine.
Od samog početka jučerašnjeg trgovanja cijene su akcija bile pod pritiskom zbog anemičnih makroekonomskih podataka. Lična potrošnja u SAD-u ostala je u aprilu nepromijenjena, dok su analitičari očekivali rast od 0,3 odsto. To je prvi mjesec od septembra prošle godine kako potrošnja nije porasla, što pokazuje da Amerikanci i dalje vrlo oprezno posežu za novčanikom. Lični prihodi porasli su istovremeno 0,4 odsto, što je takođe ispod očekivanja, a i poslovna je aktivnost u centralnom dijelu SAD-a porasla manje nego što se procjenjivalo.
‘Ulje na vatru’ dolila je agencija Fitch smanjenjem kreditnog rejtinga Španiji jer će oštra budžetska štednja izazvati slabljenje tamošnje privrede. Španiji je već početkom mjeseca rejting snizila agencija Standard & Poor's, pa je Fitchov potez potvrda da se situacija u toj članici evrozone pogoršava. To je, pak, pojačalo strahovanja ulagača da bi dužnička kriza u evrozoni mogla prerasti u novu globalnu finansijsku krizu.
“Dosad je uglavnom bila riječ o Grčkoj i mogućim rizicima za Španiju, Portugal i Irsku. Nakon Fitchovog poteza čini se da priča o širenju dužničke krize više nije samo hipotetska, nego stvarna”, kaže Terry Morris, direktor u firmi National Penn Investors Trust Company.
Kako se u ponedjeljak zbog blagdana na Wall Streetu ne radi, jučerašnje trgovanje bilo je posljednje u maju. U cijelom tom burnom mjesecu Dow Jones indeks oslabio je 7,9 odsto, dok je S&P 500 potonuo 8,2, a Nasdaq indeks 8,3 odsto. To je najveći mjesečni pad tih indeksa od februara prošle godine.
Dow Jones indeks oslabio je jučer 122 boda, ili 1,19 odsto, na 10.136 bodova, dok je S&P 500 pao 1,24 odsto, na 1.089 bodova, a Nasdaq indeks 0,91 odsto, na 2.257 bodova. Hina