BEOGRAD, Ministarstvo finansija pripremilo je nacrt budžeta Srbije za 2010. godinu i jedna od glavnih tema u pregovorima sa Misijom MMF-a biće postizanje dogovora da u 2010. godini deficit budžeta bude snižen sa 4,5 na četiri odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), izjavio je danas ekonomista Jurij Bajec.
Bajec je, povodom predstojećih razgovora s MMF-om, koji će početi u Beogradu u četvrtak, 22. oktobra, rekao Tanjugu da je smanjenje deficita budžeta važno zbog činjenice da mi i ove godine imamo značajan fiskalni deficit, koji će biti bar 4,5 odsto BDP-a.
“Cijeli taj posao još traje, Ministarstvo je napravilo svoj nacrt, kako ono vidi da može budžet za iduću godinu da na neki način zadovolji ne samo kriterijume MMF, nego i sopstvenu želju da smanji javne rashode i da na taj način doprinesemo rasterećenju privrede i građana”, objasnio je član Ekonomskog savjeta premijera Srbije.
Bajec je ukazao da je veoma bitno što je Ministarstvo finansija pokazalo gdje su svi mogući izvori prihoda, gdje su rashodi, gdje se mora prištediti i gdje se mora naći taj odnos u kome, u idućoj godini, ukupni javni rashodi ne mogu da budu veći od četiri odsto BDP.
“To bi bio početak trenda smanjivanja i tog fiskalnog deficita, koji predstavlja veoma značajan izvor zaduživanja države, da bi mogla da vraća sve te kredite”, objasnio je Bajec.
Tehnički pregovori Misije MMF-a sa predstavnicima Narodne banke Srbije i Ministarstva finansija počeće u četvrtak, 22. oktobra, a pregovori sa predstavnicima Vlade Srbije 26. oktobra, rečeno je Tanjugu u Kancelariji MMF-a u Beogradu.
Predsjednik Vlade Srbije Mirko Cvetković, kao i većina ostalih ministara iz ekonomskog djela vlade uvjereni su da će se pregovori sa MMF-om završiti uspješno.
Okosnica pregovora biće koncipiranje državnog budžeta za 2010. godinu, čiju je izradu Ministarstvo finansija već privelo kraju, kao i prezentiranje mjera preduzetih u pravcu racionalizacije državne uprave, koju je Vlada, prilikom posljednje posjete MMF u avgustu, predstavila kao svoju glavnu strategiju za smanjenje budžetskih troškova.
Vlada je od MMF-a već dobila sugestije i prijedloge, koji se odnose na zakone koje je predložila u svojoj Strategiji, što zapravo ukazuje da MMF prihvata vladin princip u rješavanju budžetskog manjka.
Premijer je i u nekoliko navrata potencirao da vlada neće predlagati povećanje poreza na dodatu vrijednost.
Misija MMF-a posljednji put u Srbiji je boravila od 24. avgusta do 1. septembra, kada su predstavnici te međunarodne finansijske organizacije istakli da Vlada Srbije mora da započne reforme penzionog, zdravstevnog i obrazovnog sistema i da smanji javnu potrošnju.