BEOGRAD, Bojan Marković, viceguverner Narodne banke Srbije, izjavio je danas za Emg.rs da su u posljednjih mjesec-dva smanjeni depresijacijski pritisci na kurs dinara i da se umjesto toga u posljednje vrijeme javljaju čak pritisci da domaća valuta ojača.
„Ispostavilo se, kao što je NBS sve vreme i tvrdio, da su depresijacijski pritisci na kurs u januaru i februaru ove godine bili sezonskog karaktera. Prolaskom zimske sezone ti pritisci su prestali i od početka marta kurs je stabilan“, rekao je Marković, jedan od učesnika Međunarodne konferencije o doznakama, koju je organizovalo Ministarstvo za dijasporu.
Marković je ponovio da NBS ni u narednom periodu ne želi da utiče na trend kretanja kursa, već će samo sprječavati preterane dnevne oscilacije kursa.
Komentarišući zahtjeve pojedinih privrednika da bi NBS svojim intervencijama trebalo da obori vrijednost evra i ocijene ekonomista da bi evro trebalo da ojača kako bi se stimulisao izvoz, Marković je istakao da bi privrednici sami trebalo da procjenjuju kretanje kursa. Pri tom, kazao je viceguverner, njihovo mišljenje u velikoj mjeri zavisi od toga kako ocjenjuju strukturne promjene u Srbiji, uključujući i zamrzavanje plata i penzija.
„Što su strukturna prilagođavanja uspešnija, to će biti manje potrebe za prilagođavanjem putem deviznog kursa“, poručio je viceguverner.
Kao jedan od pritisaka na obaranje vrijednosti dinara on je naveo premiju rizika, kao i to koliko će biti uspješni pregovori s Međunarodnim monetarnim fondom. U suprotnom smjeru djelovaće priliv kapitala iz inostranstva, a već primjećujemo da dolazi do rasta tog priliva, rekao je Marković.
On je podsjetio da su Češka i Rumunija, zemlje sa sličnim režimima kursa, prije godinu dana imale problem velikog kapitalnog odliva, pa su bile suočene sa velikim depresijacijskim pritiscima.
„U međuvremenu, kod njih je došlo do većih kapitalnih priliva i apresijacije. Nije nemoguće da se tako nešto dogodi i u Srbiji“, smatra viceguverner NBS. Emg.rs