SEUL, Sve prisutnija mogućnost izbijanja socijalnih nemira doprinijela je da Sjeverna Koreja olakša restrikcije na privatnim tržištima – pišu današnja izdanja južnokorejskih medija.
Pjongjang je povukao ovaj potez nakon nedavne devalvacije nacionalne valute von čime su uništene ušteđevine brojnih stanovnika Sjeverne Koreje.
Sve ukazuje na to da je devalvacija bila pokušaj sjevernokorejskih lidera da ponovo uspostave kontrolu nad ekonomijom.
Međutim, analitičari ističu da je omogućavanje tržištima da slobodnije djeluju jedini način za mnoge stanovnike Sjeverne Koreje da prežive.
Zvaničnik južnokorejske Nacionalne obavještajne službe (NIS) rekao je da su pokazatelji olakšanja restrikcija primijećeni na “raznim mjestima”.
Prema njegovim riječima, sjevernokorejske vlasti “možda nisu više mogle da ignorišu zahtjeve stanovništva.”.
Južnokorejski list “Čosun ilbo” je u jučerašnjem izdanju pisao da je finansijski direktor Sjevernokorejske radničke partije Pak Nam Gi, koji je predvodio devalvaciju valute radi sloma tržišnih aktivnosti u toj državi, uklonjen sa funkcije.
Prema pisanju lista, poslovanje na tržištima u Sjevernoj Koreji je zaustavljeno zbog devalvacije valute dok cijene nezaustavljivo rastu.
Devalvacija je osiromašila i mnogobrojne trgovce koji su gotovinu zarađivali izvan službene ekonomije Sjeverne Koreje.
Neki oblici slobodnog tržišta zaživjeli su u Sjevernoj Koreji nakon katastrofalne gladi krajem devedesetih godina u kojoj je, kako se procjenjuje, umrlo oko milion stanovnika zemlje.
Pošto je državni sistem distribucije hrane propao, građani Sjeverne Koreje okrenuli su se neslužbenoj razmjeni i trgovini preko granice s Kinom kako bi došli do robe koja se prodavala na neformalnim marketima širom zemlje, koje su uglavnom djelovale izvan kontrole centralne vlasti.
Drugi južnokorejski list “Dong-A-Ilbo” pisao je da postoje izvještaji o gladi u sjevernokorejskom pograničnom gradu Sinuiđi u kojem su uslovi za život bili relativno dobri zbog trgovone sa Kinom.
Prema javljanju medija, zabilježeni su i građanski nemiri jer agenti tajnih službi pokušavaju da spriječe ljude da krijumčare ili da trguju hranom.