LUKAVAC, Menadžment “Global Ispat koksne industrije” (GIKIL) iz Lukavca smanjio je plate rukovodećem kadru te kompanije za 20 odsto.
Uprava GIKIL-a je ponovila da uprkos teškim posljedicama globalne krize neće otpustiti nijednog radnika. Čelnici preduzeća navode da je najvažnije da Koksara u GIKIL-u ne bude zaustavljena, iako je zbog globalne ekonomske krize, koja je najteže pogodila industriju čelika zatvoreno više od 400 fabrika u svijetu koje u proizvodnji koriste koks.
GIKIL je ostao bez tržišta jer je uglavnom koks plasirao željezarama, koje su mahom smanjile ili potpuno obustavile proizvodnju, a kupci koksa iz Lukavca su samo krajem prošle godine otkazali narudžbe vrijedne 69 miliona dolara.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Za Lukavac bi bilo najbolje da ovu fabriku zatvore i da joj promijene komplet svrhu. Ova koksara je nuzno zlo za sve gradjane Lukavca, a i sire, jer ovdje se radi o jednom opasnom zagadjivacu zivotne sredine. Ova fabrika je prodana za 1 KM, od strane nase vlade u zamjenu jel, za pokretanje fabrike i nove investicije od kupca tj GIKIL-a, koji je to manje ili vise i uradio. Medjutim, vise stete su uradili, jer nikakva ulaganja nisu usmjerili na taj nas okolis i plus dodadno su unaprijedili opasnostima od unistavanja. Naime, u jednoj od zadnjih faza proizvodnje koksa (gasenje vodom) upotrebljavja i amonijacna voda, koja bi kao trebala da doprinese boljoj kvaliteti koksa. Ovdje treba napomenuti i da se cak u vrijeme Komunizma ova vrsta gasenja koksa nije upotrebljavala, jer se znalo koliko vec ionako opasnosti nosi gasenje obicnom vodom. Poslije posipanja te vode po koksu, dolazi do ogromne kolicine sive pare koja ide u atmosferu i koja direktno utice na sve zivo sto joj se nadje na putu, a da ne govorimo o uticaju na atmosferu i sve vise aktuelno globalno zagrijavanje. Posljedice toga su mnogobrojni kanceri koje je stanovnistvo dobilo od ove fabrike u raznim oblicima, unistena rijeka Spreca, kompletno uze podrucje Spreckog polja koje je svojevremeno bilo veoma jako poljoprivredno dobro, sa raznim kulturama zitarica, jer visegodisnje djelovanje ove fabrike je prouzrokovalo kiselo i toksicno zemljiste itd. Jos jedna cinjenica je da se ovdje radi o jako prljavoj i opasnoj industriji za koji gradjani Lukavca nemaju nikakve koristi a velike stete. Poredjenja radi, Fabrika cementara Lukavac je pod vlasnistvom i vodstvom Austrijskog menadzmenta toliko unaprijedila fabriku otvaranjem novih pogona za proizvodnju cementa da je recimo ukljucila sve vidove zastite okolisa, za razliku od ove kompanije, ako se i moze pricati o kompaniji.