BEOGRAD, U 2012. godini u Srbiji je otkupljeno 7.962 tone svih vrsta duvana koji je proizveden na oko 5.700 hektara.
Takva proizvodnja bila je oko 20 odsto manja nego prethodne godine. Osim suše, uzroci su i u ukidanju premija za granu, kao i nedostatka sistemskih mjera za podsticanje proizvodnje.
Za 2013. godinu planirano je neznatno povećanje površina, na oko 5.773 hektara. Ta privredna djelatnost, koja je izvozno orijentisana, zapostavljena je od države i proizvodnja se održava isključivo zahvaljujući entuzijazmu proizvođača. Da bi se unaprijedila proizvodnja i suzbilo „sivo” tržište duvana (na kojem je čak pet odsto proizvodnje), traži se hitan prijem kod nadležnih u Vladi Srbije. To je od interesa za proizvođače, prerađivače, ali i za Republiku Srbiju, odnosno za punjenje njenog budžeta. To je, između ostalog, konstatovano na zajedničkoj sjednici Grupacije proizvođača i prerađivača duvana u Privrednoj komori Srbije i Odbora Grupacije za proizvodnju, preradu i promet duvana d. o. o. „Industrijsko bilje„ iz Novog Sada.
Predsjednik Grupacije proizvođača i prerađivača duvana u PKS-u Đorđo Radojičić je naglasio da je prošle godine izostala obećana premija od 20 dinara po kilogramu proizvedenog duvana.
– Osim toga, proizvođači su očekivali da će dobiti te pare i nisu se prijavili ni za dobijanje premija za proizvodnju po hektaru pa su i za to zakinuti – dodao je Radojičić. – Mi smo izvozno orijentisana grana, možemo mnogo više proizvesti i doprinijeti državi, ali smo izostavljeni iz sistemskih mjera. Nema nas ni u budućem zakonu o podsticajima. Proizvodnja se održava isključivo zahvaljujući entuzijazmu proizvođača. Imamo mogućnosti da supstituišemo uvoz duvana i značajno da povećamo izvoz, samo ako dobijemo podršku države. Procjene su da je u „sivoj” zoni, odnosno u ilegalnim kanalima, više od 1.000 tona duvana, od kojeg se u preradi može dobiti1,3 milijarda cigareta. Njihovom prodajom u budžet bi se slilo oko četiri milijarde dinara. Pošto toga nema, on je zakinut za toliko novca. Dakle, sređivanjem stanja u ovoj oblasti, za taj iznos bi bio i puniji budžet Srbije.
Sličnog mišljenja je i Nenad Tubić iz Sremske Mitrovice. On kaže da na srpskom tržištu vlada nelojalna konkurencija. Proizvođači duvana u susjednim zemljama imaju stimulacije za proizvodnju, koja predstavlja stratešku djelatnost, dok u Srbiji to nije slučaj pa se ona iz godine u godinu smanjuje. Po njegovim riječima, šverc duvana je organizovan, on se odvija na razne načine, ispod tezgi na pijacama, putem telefona, interneta i na druge načine. Dolaze nakupci iz bivših YU-republika, plate više i samo njima znanim kanalima odnose proizvodnju iz Srbije. Bizlife.rs