BANJALUKA, Skupština povjerilaca banjalučkog “Žitoprodukta” donijela je odluku da na narednoj licitaciji, koja bi trebalo da bude održana za mjesec dana, imovina ovog preduzeća neće biti prodavana ispod jedne trećine vrijednosti, što je oko 2,3 miliona KM.
Do sada su održana tri pokušaja prodaje “Žitoprodukta”, a uslovima njegove prodaje imovina nije prodavana ispod 42 odsto od ukupne procijenjene vrijednosti, objasnio je Radovan Jakovljević, stečajni upravnik u tom preduzeću.
Jakovljević je istakao da ukoliko zaista postoje zainteresovani kupci za “Žitoprodukt” sada je trenutak da se oglase.
On je dodao da je uslovima prodaje budući kupac “Žitoprodukta” obavezan da zaposli 60 radnika i da u naredne tri godine zadrži njegovu osnovnu djelatnost.
Trenutna ukupna dugovanja “Žitoprodukta” iznose oko 10,5 miliona KM, čime su gotovo izjednačena sa procijenjenom vrijednošću ovog preduzeća.
Od ukupnog iznosa dugovanja ovaj nekadašni gigant, koji je hljebom i pecivima snabdijevao cijelu banjalučku regiju, trenutno je najviše dužan svojima radnicima, koji od njega potražuju oko 1,7 miliona KM, dok po veličini dugovanja odmah iza radničkih potraživanja sljede: Fond PIO, Poreska uprava RS, te Fond zdravstvenog osiguranja RS.
Stečajni postupak u “Žitoproduktu” otvoren je u decembru 2009. godine, a sasvim je sigurno da bismo ovaj stečajni postupak okončali na mnogo lakši način da je otvoren prije pet godina”, rekao je Jakovljević.
Prema Zakonu o stečaju RS, nakon unovčenja imovine preduzeća uslijediće isplata devet plata za 82 radnika koji su u vrijeme otvaranja stečaja bili na evidenciji zaposlenih i time ušli u prvi isplatni red, dok bi preostala 294 bivša radnika trebalo da budu namirena zajedno s preostalim povjeriocima.
“Žitoprodukt” je gomilanje svojih milionskih dugova otpočeo 1997. godine, od kada su se na njegovom čelu izmijenila četiri direktora. Nezavisne novine