LUXEMBOURG, – Izrazitiji pad robnog uvoza i posustajanje izvoza rezultirali su u septembru gotovo uravnoteženom bilansom robne razmjene 28-člane Evropske unije sa svijetom, pokazuju podaci evropskog statističkog ureda.
Sezonski prilagođeni robni uvoz EU28 smanjen je u septembru za 1,7 posto u odnosu na prethodni mjesec. Robni izvoz gotovo je stagnirao, smanjivši se za 0,2 posto, izračunali su u Eurostatu.
Rezultat je gotovo uravnotežena bilansa robne razmjene, prema sezonski prilagođenim podacima koji iskazuju višak u septembru od samo 200 miliona evra. U avgustu EU28 je prema sezonski prilagođenim podacima bilježio trgovinski manjak od dvije milijarde evra, uz znatno snažniji rast uvoza nego izvoza.
Eurozona je u septembru bilježila pad sezonski prilagođenog robnog izvoza za 0,5 posto u odnosu na prethodni mjesec. Uvoz je pak smanjen za 1,6 posto. Time je sezonski prilagođeni višak u trgovinskoj bilansi porastao u septembru na 24,9 milijardi evra, s blago naviše revidirane kolovoške 23,4 milijarde, pokazuje izvješće Eurostata.
Među zemljama EU najviše je u septembru na mjesečnoj razini poskočio robni izvoz na Cipru, za 7,4 posto. Slijede Grčka i Mađarska s povećanjem izvoza za 6,7 odnosno 6,5 posto.
Hrvatski je robni izvoz prema sezonski prilagođenim podacima Eurostata porastao u septembru za 2,1 posto u odnosu na prethodni mjesec.
Najveći je pad izvoza u septembru u odnosu na prethodni mjesec zabilježila Slovačka, za gotovo 10 posto.
Najveći je skok robnog uvoza u septembru u odnosu na avgust zabilježila Malta, za 62,2 posto. Dvoznamenkasti je rast uvoza zabilježila još Danska, za 11,3 posto.
Najviše se pak smanjio robni uvoz u Austriji, za nekih 15 posto. Slijedi Luksemburg s padom uvoza za 14,2 posto, te Slovenija gdje je smanjen oko 13 posto. Dvoznamenkasti pad uvoza zabilježile su još Rumunjska i Bugarska.
Hrvatski je robni uvoz u septembru, prema sezonski prilagođenim podacima Eurostata, smanjen za 8,5 posto u odnosu na prethodni mjesec.
Na godišnjoj je razini robni izvoz iz 28 zemalja EU u septembru smanjen jedan posto, na 147,2 milijarde eura, pokazuju prve procjene Eurostata, bazirane na sezonski neprilagođenim podacima.
Robni uvoz na razini EU28 zabilježio je pak isti postotni rast, na 146,7 milijardi eura.
Time je EU u septembru prema sezonski neprilagođenim podacima zabilježio višak u robnoj razmjeni sa svijetom od 500 miliona evra. Bilanca za prošlogodišnji rujan iskazala je višak od 3,7 milijardi eura.
Vrijednost robne razmjene unutar EU gotovo je stagnirala na razini prošlogodišnjeg rujna i iznosila je 271,4 milijarde eura.
U evrozoni je sezonski neprilagođen robni izvoz u septembru uvećan na godišnjoj razini dva posto, na 176,7 milijardi evra. Uvoz je pak zabilježio isti postotni pad, kliznuvši na 150,2 milijarde eura.
Time je višak u robnoj razmjeni sa svijetom porastao na 26,5 milijardi eura, s 19,2 milijarde koliko je iznosio u istom lanjskom razdoblju.
Vrijednost robne razmjene unutar zone primjene zajedničke evropske valute zadržala se pak gotovo na razini prošlogodišnjeg septembra i iznosila je 148,3 milijarde evra. Hina