ANKARA, Turska, koja je smanjila kupovinu sirove nafte iz Irana, koji je pod sankcijama zbog svog kontroverznog nuklearnog programa, sklopila je ugovor o isporuci milion tona libijske nafte a o isporuci pregovora i sa Saudijskom Arabijom, saopšteno je danas iz turskog Ministarstva energetike.
Turska naftna kompanija “Tupras” postigla je dogovor sa Libijom za isporuku oko milion tona nafte, izjavio je Taner Jildiz a javlja agencija Anadolija.
On je precizirao da Turska pregovara i sa Saudijskom Arabijom o sporazumu za isporuku na duže vrijeme.
Kompanija “Tupras” je krajem maja smanjila za 20 odsto kupovinu iranske sirove nafte pod pritiskom Amerike koja želi da nametne sankcije međunarodnim finansijskim institucijama koje kupuju naftu iz Irana.
Izjava turskog ministra dolazi dan nakon što je američki državni sekretar Hilari Klinton saopštila da su sedam država među kojima Indija, Turska i Južnoafrička Republika oslobođene od ekonomskih sankcija jer su znatno smanjile uvoz iranske nafte.
Državna sekretarka Hilari Klinton izjavila je juče da su sankcija oslobođeni i Malezija, Južna Koreja, Šri Lanka i Tajvan, što znači da banke i druge finansijske institucije u tim zemljama neće, prema američkom zakonu, biti pogođene ekonomskim restrikcijama u narednom periodu od 180 dana.
Ove zemlje su se pridružile grupi od 11 država (Belgija, Britanija, Češka, Francuska, Njemačka, Grčka, Italija, Holandija, Poljska, Španija i Japan) za koje je Klintonova u martu rekla da su učinile dovoljno da se “odviknu” od iranske nafte.
Od velikih uvoznika iranske nafte sada je samo Kina ostala bez izuzeća od sankcija, a Peking ima rok do 27. juna da smanji uvoz iranske nafte ili će se suočiti sa sankcijama.