SARAJEVO, Centralna banka BiH objavila je podatke o platnom bilansu za prošlu godinu prema kojima je deficit tekućeg računa iznosio 1,31 milijardu KM, što je za oko 266 miliona KM manje nego 2015. godine.
U relativnom iskazu, deficit tekućeg računa iznosi 4,4 odsto bruto domaćeg proizvoda /BDP/, a što je znatno smanjenje u odnosu na 5,5 odsto BDP-a u 2015. godini, saopšteno je danas iz Centralne banke BiH.
Glavni uzročnik deficita tekućeg računa je znatan debalans u spoljnotrgovinskoj razmjeni robe.
Deficit trgovine robom u prošloj godini iznosio je 7,20 milijardi KM i za oko 219 miliona KM je manji u odnosu na 2015. godinu, što je rezultat povećanja izvoza robe.
Na bilansu usluga ostvaren je suficit od 2,15 milijardi KM, što je za oko 65 miliona KM više nego godinu ranije, a čemu je dao doprinos povećan prihod od turizma.
Suficit primarnog dohotka je blago povećan i iznosi 160 miliona KM, dok je sekundarni dohodak u suficitu od 3,58 milijardi KM i neznatno je smanjen u odnosu na 2015. godinu.
Najznačajnija stavka sekundarnog dohotka su primljeni tekući transferi koji su u prošloj godini iznosili 3,58 milijardi KM. Od toga, personalni transferi ili novčane doznake iz inostranstva iznose 2,44 milijarde KM, a ostali tekući transferi, od čega najviše penzije iz inostranstva, iznose 1,14 milijardi KM.
Na kapitalnom računu saldo je iznosio 355 miliona KM, što je manje za 47 miliona KM u odnosu na prethodnu godinu.
Na finansijskom računu zabilježeni su neto prilivi od 783 miliona KM /1,02 milijarde KM u 2015. godini/ koji ukazuje na dalji rast obaveza prema nerezidentima kojima se finansirao deficit tekućeg računa.
U okviru finansijskog računa, strane direktne investicije /neto pasiva/ u BiH u prošloj godini iznosile su 460,6 miliona KM i bilježe smanjenje u odnosu na 2015. godinu za 55,6 miliona KM. Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Alo ekipa novinara, sta vam je “tekuci racun”?!?
Manite se tudjih izraza, koristite nase, srpske termine. Dakle ovdje se radi o “platnom bilansu”…
Bilans je njemacka rijec.