LJUBLJANA, Slovenija bi veoma brzo mogla da zatraži pomoć Evropske unije.
Iako zvanična Ljubljana a ni Brisel ne žele o tome detaljnije da govore, rade se užurbane pripreme da Slovenija zatraži finansijsku pomoć. Nakon Kipra to bi bio novi zahtjev jedne od članica EU, pa je očito da se finansijska kriza nevjerovatno brzo širi Evropom.
Slovenija bi novac koji bi dobila prije svega koristila za konsolidaciju Nove Ljubljanske banke.
Od dolaska nove vlade Janeza Janše često se naglašavalo da Sloveniji prijeti grčki scenario. Zemlji su očajnički bile potrebne nove investicije, ali su one izostale. Janša nije postigao ni potpunu saglasnost sa sindikatima o uštedama i smanjenju plata, a Slovenija je tvrdoglavo odbijala privatizaciju „Merkatora“, bojeći se da će doći Hrvatima u ruke. Slovenija se od zemlje koja je bila primjer pretvorila u novog evropskog bolesnika, a država je morala da dokapitalizuje Novu Ljubljansku banku sa 61 milion evra. To sigurno neće biti dovoljno, pa će se problem najveće slovenačke banke ponovo javiti i biće još izraženiji. U problemima su i još dvije slovenačke banke, Nova kreditna banka Maribor i Abanka Vipa.
Istovremeno je na adresu Ljubljane došao zahtjev iz Hrvatske da se napokon vrate dugovi, a sada su i „izbrisani“ dobili satisfakciju. Slovenija u roku od godinu dana treba da vrati „izbrisanim“ gotovo 500 miliona evra kao odštetu za jedno od najperfidnijih etničkih čišćenja provedenih u Evropi.
– Mi te pare jednostavno nemamo – kaže premijer Janez Janša, a predstavnici izbrisanih traže da Slovenija poštuje međunarodne obaveze i odluku suda u Strazburu. Za Janšu je pitanje „izbrisanih“ isključivo političko, a mnogi u Sloveniji tvrde da bi uskoro finansijska strana mogla da bude mnogo opasnija, ako Slovenija ne ispoštuje obaveze. Do sada je Slovenija ignorisala taj problem, ali kao članica Evropske unije mora da poštuje odluku Evropskog suda.
I dok je država u sve lošijem stanju, Janša optužuje opoziciju da ne želi saradnju i promjenu Ustava po kojoj se država ne bi mogla dodatno da zadužuje, dok opozicija odgovara premijeru da je njegova garnitura jednostavno nesposobna i da su u kratkom vremenu uništili sve što se godinama stvaralo.
Hrvatska budućnost
Sve ono što se događa u Sloveniji može lako da se preslika i na Hrvatsku, a razlika je samo što je u „deželi“ na vlasti desna koalicija, a u „lijepoj našoj“ lijeva. Po mnogim analitičarima, Hrvatska nikad u svojoj istoriji nije imala nesposobniju vlast, ali ni opoziciju. Novosti