LJUBLJANA – Slovenački sindikati zaposlenih u javnom sektoru zaprijetili su štrajkom ako Vlada do iduće sedmice ne odgovori na njihove zahtjeve za povećanje plata.
Branimir Štrukelj i Jakob Počivavšek, koji ove sindikate zastupaju u pregovorima sa vladom, rekli su da još nisu dobili odgovore na iznesene prijedloge.
Oni očekuju da Vlada to učini najkasnije do utorka, 15. februara ili će sindikalci, kako su najavili, organizovati glasanje svojih članova o pokretanju štrajka.
Sindikati zaposlenih u javnom sektoru iziritirani su odlukom Vlade Janeza Janše koja je posebnim zakonom i u dogovoru sa sindikatom ljekara odobrila veća primanja za oko 7.000 ljekara u javnom zdravstvu.
Zakonom, potvrđenim krajem 2021. godine, njima je zagarantovano napredovanje za šest platnih razreda u inače jedinstvenom sistemu plata za javni sektor, što praktično znači da bi ljekarima plate bile povećane za skoro 25 odsto.
Prema dostupnim podacima koje prenose mediji, oko sedam odsto od oko 7.000 ljekara zaposlenih u javnom zdravstvu do sada je bilo rangirano u za njih najniži mogući platni razred državnih službenika, sa bruto platom od oko 2.020 evra.
S druge strane, čak svaki treći ljekar u javnom zdravstvu svrstan je u najviši platni razred sa bruto osnovicom od oko 4.000 evra, dok bi sa povećanjem za šest platnih razreda imali oko 5.000 evra bruto.
Na Vladinu odluku najprije su reagovali u sindikatu zaposlenih u socijalnim ustanovama i zdravstvenoj njezi, navodeći da su razočarani što ih je Vlada zanemarila. Oni su zatražili povećanje plata za šest platnih razreda, te najavili štrajk upozorenja za 16. februar.
Odgovarajući na zahtjeve ostalih sindikata za povećanje plata, ministar za javnu upravu Boštjan Koritnik rekao je da ne može prejudicirati stvari, ali da smatra da bi ono bilo neodrživo za planirane javne finansije jer bi povećali javnu potrošnju za milijardu evra. Srna