LJUBLJANA, Štrajk javnih službenika i mogućnost referenduma o neizbježnim mjerama štednje približavaju Sloveniju “crnom” grčkom scenariju, ocijenio je nekadašnji slovenački ministar privrede Matej Lahovnik.
“Najgore što se može dogoditi Sloveniji idućih mjeseci je da njene obveznice zbog visokog rizika niko ne bude htio da kupi. U tom trenutku ćemo se naći u grčkom scenariju”, rekao je Lahovnik, aktuelni predsjednik Nadzornog odbora trgovačkog lanca “Merkator”.
Lahovnik kaže da država još može da izbjegne taj scenario pod uslovom da ne dođe do političke blokade u odlučivanju o mjerama štednje i da se postigne dogovor sa, kako je rekao, politički instrumentalizovanim sindikatima da ne bi tražili referendum na kome bi birači te mjere mogli da odbiju.
“Ako bi vladin paket štednje na referendumu bio odbijen, dali bismo jasan signal inostranstvu da nismo spremni da ograničitimo javnu potrošnju u razumne i održive okvire, a naši troškovi zaduživanja bi narasli ili naše obveznice niko ne bi htio da kupi”, rekao je Lahovnik.
On dodaje da je u tom smislu negativna poruka bio i štrajk javnog sektora u komu je učestvovala polovina javnih službenika, najviše u školstvu.
Slovenački premijer Janez Janša ocijenio je da je štrajk za strane investitore predstavljao isto što bi predstavljalo i postavljanje velikih plakata na granicama – Ne dolazite u Sloveniju.
Zbog mjera štednje, javni sektor u Sloveniji stupio je prošle sedmice u generalni štrajk na kome je, prema procjenama sindikata, učestvovalo oko 100.000 radnika.
Vlada Slovenije predložila je da plate 160.000 zaposlenih u javnom sektoru budu smanjene u prosjeku 7,5 odsto, o čemu parlament tek treba da se izjasni.