LJUBLJANA, Okružni sud u Mariboru odbacio je u utorak tužbu porodice koja je od tamošnje Nove kreditne banke Maribor (NKBM) zahtijevala poništenje nepovoljnog kreditnog ugovora u švajcarskim francima koji zbog prezaduženosti više nije mogla servisirati, te dao za pravo banci koja tvrdi da su njihovi klijenti na vrijeme upozoreni o rizicima kredita u švajcarskoj valuti.
Riječ je o prvoj presudi vezanoj za tužbe klijenata banaka koje su odobravale kredite u švajcarcima, ali ona nije pravomoćna i na nju će biti uložena žalba, izjavio je Aleš Majcenovič, predsjednik udruge “Franak” koja zastupa interese prezaduženih građana koji su se zadužili u švicarskoj valuti.
U presudi na 48 stranica prihvaćen je iskaz službenice banke koja je na sudu izjavila da su službenici na šalterima imali instrukciju da zainteresovane za takve kredite upoznaju sa valutnim rizikom kojem se tako izlažu, a nije prihvatila iskaz bankarskog stručnjaka koji je na sudu naveo da banke takve kredite individualnim klijentima, neupoznatima sa događanjem na bankarskom tržištu i valutnim promjenama uopšte nisu smjele nuditi.
Majcenovič je kazao da je razočaran prvom nepravomoćnom presudom koja je išla u korist banke, te da se nada da to neće biti presedan pri odlučivanju o osamdesetak drugih postupaka koji se vode na slovenačkim sudovima, a vezani su na kredite u švajcarcima i postupke banaka koje su tako koristile situaciju na finansijskom tržištu.
Udruga Franak navela je da je razočarana činjenicom da je sud stao na stajalište kako se stvarno radilo o kreditima u švajcarskom francima, te to uzelo kao podlogu za presudu makar su, kako navode, oni koji su uzimali takve kredite zapravo od banke dobili sredstva u evrima.
Računa se da je u Sloveniji odobreno oko 10.000 kredita u švajcarskim francima koji su se svojevremeno masovno uzimali za stambene potrebe i kupovinu automobila, što je ugrozilo one koji su ih uzimali s obzirom na veliku promjenu kursa prema evru do kojega je u međuvremenu došlo iako su se ti krediti uzimali zbog nešto niže kamate od kredita u evrima. Udruga Franak tvrdi da su neki potpisi njihovih članova na bankarskim ugovorima o kreditu u francima kojim se priznaje da su klijenti upozoreni na valutni rizik bili naknadno napisani i možda krivotvoreni, što banke negiraju.
Ovo udruženje se takođežali na slovenačku vladu da je u tom pitanju potpuno inertna prema teškoćama zaduženih u švajcarcima jer nije poduzela neke pozitivne mjere za koje su se odlučile vlasti u državama kao što su Poljska, Mađarska i Hrvatska. Fena