LJUBLJANA,U Sloveniji je prvi put uhapšen sudija osumnjičen za primanje mita, što je “možda znak da započinje oštra protivkorupcijska kampanja u zemlji”.
U toj borbi neće ostati pošteđeni ni krivci za državni kriminal i tajkunsku privatizaciju, ocijenjuju slovenački mediji.
Sudija Mirko Škoberne iz Celja uhapšen je pod sumnjom da je u slučaju iz 2009. godine zahtjevao i primio mito, zloupotrebljavajući svoju sudsku funkciju.
Slovenačka kriminalistička policija je dodala da su takođe uhapšena dvojica posrednika u tom slučaju.
Ljubljanski Dnevnik piše da je Škoberne u svojoj dugogodišnjoj karijeri u Celju bio potpredsjednik suda i šef službe za kazneno pravo i da ga je policiji otkrio “kriminalac od kojega je tražio previše novaca” za protivuslugu. Sudiji iz Celja za početak, prijeti jednomjesečni pritvor, navode mediji.
Predsjednik Vrhovnog suda Slovenije Branko Masleša izrazio je razočarenje spomenutim slučajem korupcije i naveo da postoje sumnje u djelovanje još nekih sudija, uz ocijenu da je postupak protiv sudije Škobernea znak “da nema nedodirljivih u slovenačkom društvu”.
Slovenačko Delo navodi da je borba protiv “kriminala bijelih kragni” u pravosuđu prioritet vlade Boruta Pahora, koju je on isticao na početku mandata prije dvije godine, iako se “pokazalo da su policijski, tužilački i sudski kapaciteti i njihova koordinacija u borbi protiv kriminala, posebno tajkunske privatizacije, nedovoljni”.
Delo kao posebno zanimljivu ističe Pahorovu izjavu da niski rejting svoje vlade tumači djelovanjem različitih lobija “kojima je stao na žulj”, posebno u slučajevima nepravilnosti u privatizaciji i promjena vlasništva. Pahor je rekao da su oni pokušali da ga smjene i, po prvi put, spomenuo lobiste iza kojih stoji kapital.
Posebno takve krugove brinu najave predsjednika vladine antikorupcijske komisije Gorana Klemenčiča da će otkriti glavne učesnike sistemske korupcije koji su, po njegovoj ocijeni, u Sloveniji glavni problem, navodi Delo.
Klemenčičova komisija vodi akciju sistematizovanja podataka o “toku novca”, odnosno finansijskim transakcijama koje su problematične i ukazuju na koncentrisanje finansijske moći u rukama relativno malog broja ljudi. Tanjug