LJUBLJANA, Slovenački ministar finansija Franc Križanič rekao je da će, nakon francuske pomoći automobilskoj industriji koja uključuje Revoz iz sastava Renoa, Slovenija morati da priskoči u pomoć i proizvođačima bijele tehnike.
“Prema garancijama odgovornih u Francuskoj, fabrika (automobila Revoz u Novom Mestu) ostaje važan dio Renoove ponude”, prenose mediji riječi ministra Križaniča.
Ministar finansija je dozvolio mogućnost da će Slovenija morati, “ukoliko krediti ne budu krenuli (na bolje)”, da priskoči u pomoć i sektoru bijele tehnike, koji je za slovenačku državu “jednako važna grana koliko automobilska industrija za Francusku”.
Pravo na pomoć imala bi, prije svega, Grupa Gorenje, koja ima fabrike u Srbiji i Bosni i Hercegovini, dakle, pomoć bi obuhvatila svih 11.000 zaposlenih u Gorenju.
Križanič, koji je rekao da radnici fabrike u Novom Mestu ne treba da se boje za radna mjesta”, smatra i da će “kreditni grč u Sloveniji popustiti i da neće biti potrebno obiti bankarski sistem da bi obezbjedio normalnu kreditnu aktivnost važnih proizvođača, ne samo bijele tehnike nego i drugih”.
Predsjednik uprave fabrike automobila Revoz u Novom Mestu Aleš Bratož smatra da je upravo njegova fabrika najviše dobila protivkriznim mjerama francuske vlade.
“Dosadašnje mjere, prije svega subvencionisanje kupovine novog, prema okolini prijatnijeg vozila, najbolje su prihvaćene upravo u klasi manjih vozila, koja se izrađuju u Revozu”, rekao je Bratož za Delo.
On još smatra da slične mjere podsticaja automobilskoj industriji treba da usvoji i vlada Slovenije.
Međutim, slovenačka štampa je manje optimistična i tvrdi da Slovenija nije samo u “tehničkoj recesiji”, kako tvrde političari, već da “klizi u duboku recesiju”.
Štampa kao argmuent, pored ostalog, navodi da u zemlji ima sve više otpuštanja radnika i da je nezaposlenost do danas porasla za 12 odsto u odnosu na decembar prošle godine.
Takođe se navodi da je, prema podacima Ureda za makroekonomske analize, industrijska proizvodnja na godišnjem nivou pala za gotovo 13 odsto a izvoz za čak 14 odsto. Beta