SARAJEVO/LJUBLJANA, Svi podaci koje Slovenci sada od nas traže su bili u centralnoj banci u Sloveniji, ali ih je uništio Savo Dinjaški, direktor NLB banke, koja je nasljednica nekadašnje Ljubljanske banke.
Zbog toga smo protiv njega podnijeli krivičnu prijavu, ispričala je za “Nezavisne” Amila Omersoftić, predsjednica drugog Udruženja za zaštitu deviznih štediša u BiH.
Ovim se saga o isplati stare devizne štednje Ljubljanske banke nastavlja, budući da Slovenci kao glavni razlog zašto na računima bh. štediša još nema ni marke navode nemogućnost da dođu do podataka štediša, jer su u arhivi u Sarajevu.
“Poturaju šuplju priču da zbog nacionalizacije filijale u Sarajevu nemaju podatke, što nije istina. Sve što traže od nas ima Ljubljanska banka u Ljubljani. Čak nam je na posljednjem sastanku direktor Savo Dinjaški rekao da je on naše podatke uništio, poslije čega smo podnijeli krivičnu prijavu protiv njega”, kazala je Omersoftićeva i dodala da je na tamošnjem tužiocu da provjeri zašto su zvanični dokumenti uništeni te i da li su uopšte uništeni ili je to samo priča da se odugovlači sa isplatama.
“Jako je nekorektno da oni prebacuju odgovornost na BiH jer se radi o sistemskom problemu zbog toga što njihov zakon nije usaglašen sa presudom o isplatama. Takođe njihova tvrdnja da je Vijeće Evrope stalo iza njihovog zakona nije tačna. Meni je u Vijeću rečeno da se može početi sa isplatom, ali da ne tvrde da i dalje nema sistemskog problema sa štednjom, to jest da je zakon donesen u skladu sa presudom”, govori ona.
Omersoftićeva kaže kako ima podatke da je u budžetu Vlade Slovenije planirano, a ne obezbijeđeno oko 240 miliona evra namijenjenih isplatama za ovu godinu, što je samo za hrvatske štediše, za iduću 68 miliona, a za 2017. 168 miliona, što, kako tvrdi, znači da bh. štediše nisu ni planirali.
Iz Ambasade Slovenije u BiH opet pričaju dijametralno suprotnu priču. Kažu kako su Sloveniji za izvršenje presude potrebni podaci o visini neisplaćenih starih deviznih zahtjeva i identifikacijski podaci o nosiocima.
“Za razliku od podružnice Ljubljanske banke u Zagrebu, nekadašnja podružnica u Sarajevu je 1993. godine bila nacionalizovana i doživjela je niz promjena, na koje nismo imali uticaja”, navode iz Ambasade.
Kako kažu, to je razlog zašto je u Hrvatskoj verifikacijski postupak za štediše protekao u predviđenom roku, a u BiH nije, te je odloženo do dobijanja svih potrebnih podataka.
“Dio podataka je Sloveniji bio dostavljen u elektronskom obliku. Međutim, među tim podacima nije bilo svih potrebnih za izvođenje postupka verifikacije, što se u prvom redu odnosi na podatke koji će omogućiti nedvojbenu identifikaciju korisnika”, kažu u Ambasadi.
Zbog toga su sa vlastima BiH održali sastanak, nakon kojeg je potpisan sporazum po kojem će BiH omogućiti skeniranje i upotrebu dokumentacije, što bi omogućilo početak verifikacije, nakon čega su diplomatskim putem 5. maja još jednom zamolili vlasti BiH da joj omoguće pristup, skeniranje i upotrebu potrebne dokumentacije.
Iz Ministarstva finansija BiH rečeno nam je da je osoba koja je zadužena za pregovore sa slovenačkom stranom službeno odsutna te da će se sa svim podacima oglasiti čim se vrati s puta. Do prozvanog Save Dinjaškog nismo uspjeli da dođemo. Nezavisne novine
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Amila mi stedise iz BiH,mozemo jedino kazati da ste heroj,-obrazovana licnost,evo danas razgovaram sa gradjaninom iz hrvatske,za pet mjeseci su vec dobili svoju stednju,ovo vam prica vas prijatelj profesor Kajtez Djuradj, koji je danas dobio od suda pismo gde me pitaju zasto nisam podnijo zahtjev za verifikaciju, i jos gore da dostavim neka nedostajuca dokumenta sudu,ej pametna zeno sta da radimo,do ovog trenutka nisam nista jeo, od muke,pa koje dokumente sud trazi od mene,a po vasem uputstvu sam podneo zahtjev za verifikaciju,nisam nasilnik,jedino,magistar ekonomskih nauka i covjek u penziji,trazim i molim vas savjet,Oni me cak iz suda pitaju zasto nisam podnio zahtjev za verifikaciju,a ja to ucino 18..12.2015,ko to radi nama o glavi
Citao sam u ludilu ovo vase pismo, pa vas mplim da mi se licno javite bice mi lakse.
profesor u penziji Kajtez Djuradj,zivio u nasoj BiH, a sad trenutno u Beogradu,ljubazan pozdrav,genijalnoj osobi!
javite se pametna osobo!
Savo Dinjaški ,savo krivicna prijava,nije kraj onog sta si uradio BOSANCIMA.
Savo Dinjaški ,savo krivicna prijava,nije kraj onog sta si uradio BOSANCIMA.
koliko si inkasirao,lopuzo!