LAKTAŠI – Pet firmi, iza kojih stoji slovenački biznismen Andrej Rautner, uložilo je milione maraka u osnivanje preduzeća za rudarstvo “Rudnik litijuma” u Laktašima, a koje će se baviti istraživanjem i eksploatisanjem rude litijuma na istoku Republike Srpske, saznaje portal CAPITAL.
Osnivači su preduzeća “Ar plane”, “R mercuri” i “The H” iz Slovenije te “AR plane” i “Yolle top invest” iz Laktaša, a o ozbilnosti njihovih planova najbolje govori podatak da su kao osnivački kapital uplatili 11,8 miliona maraka.
Rautner je za CAPITAL potvrdio da će preko ovog preduzeća tražiti koncesije za istraživanje ovog, u svijetu veoma traženog metala koji se koristi u proizvodnji baterija.
“Pokušaćemo se baviti rudarstvom ako dobijemo koncesije. Još je sve u začeću, preduzeće postoji tek mjesec dana. Istraživanja bi bila na graničnom području između Republike Srpske i Srbije”, kazao je Rautner obećavajući da će više detalja otkriti prilikom naredne posjete Banjaluci.
On nije precizirao tačne lokacije za istraživanje, ali je poznato da na području Jadra, u blizini granice Srbije i BiH, otkrivene zalihe litijuma u svjetskim okrivirma.
Osim Podrinja, nalazišta ovog, najlakšeg od svih poznatih metala, postoje i na teritoriji Ugljevika, Domaljevca, Šamca, te u regionu srednje Bosne.
Sredinom prošle godine ministar energetike i rudarstva u Vladi RS Petar Đokić je najavio kako će u Loparama krenuti sa istraživanjem ležišta, te da je jedno preduzeće dobilo koncesiju na ta istraživanja.
On je tada naveo da su neka ranija istraživanja pokazala da postoji litijum na tom području, a istraživaće se kolike su rezerve i kako bi se mogla vršiti eksploatacija.
Procjene su da će potražnja za litijumom u narednih 11 godina porasti za osam puta, prvenstveno zbog sve veće zastupljenosti električnih automobila koji koriste litijumske baterije.
CAPITAL: D. Tovilović
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
BiH nema litijuma, koliko ima Srbija, koja je prva u Evropi i druga u svijetu, po nalazištima jadarita (odmah poslije Kine, koja je prva u svijetu), iz kog se dobija litijum, tako da, umjesto što će od toga da imaju korist maltene samo stranci, bilo bi bolje, kada bi se u BiH otvorila fabrika baterija za elektroautomobile, mobilne telefone, laptop računare itd. ili više istih, kako bi se zaposlio što veći broj ljudi u realnoj privredi, umjesto što će država dobiti koji procenat, a narod rasturenu i zatrovanu zemlju, tako da, o ovome mora da se vodi javna rasprava, jer je ovo i pitanje zdravlja i opstanka ljudi, poštovanja ekoloških standarada itd.
Sve stoji, ja bih još dodao da ako država mora imati udio u firmi koja će eksploatiasti rudu minimalno 50%.