UGLJEVIK, Slovenačka elektroprivreda podnela je tužbu protiv Rudnika i termolektrane (RiTE) Ugljevik u kojoj traže astronomsku odštetu od 70 miliona maraka zbog predratnih ulaganja u postrojenja RiTE.
Kako piše Press RS, holding „Slovenske elektrane” (HSE), koji je u kompletnom vlasništvu slovenačke vlade, pre nekoliko dana je podneo tužbu Osnovnom sudu u Bijeljini sa ogromnim odštetnim zahtevom. Sagovornik našeg lista, koji je imao prilike da se upozna sa ovom tužbom, kaže da o Slovenci traže odštetu zbog toga što od proleća 1992. godine, odnosno od izbijanja rata u BiH, nisu dobijali jednu trećinu proizvedene struje u Ugljeviku, kako je dogovoreno u okviru energetskog sistema bivše Jugoslavije.
Neutemeljena tužba
Ipak, on tvrdi da je slovenačka tužba potpuno neutemeljena zato što Slovenci uporno istrajavaju na tvrdnji da samo RiTE nije ispunio svoj deo obaveza prema njima dok, s druge strane, zaboravljaju da od 1992. godine nisu uložili ni marku u održavanje i remont RiTE Ugljevik, na šta su bili obavezni po sporazumu sklopljenom u vreme SFRJ, na koji se pozivaju.
Slovenačka tužba izazvala je veliku zabrinutost u RiTE Ugljevik, ali i samoj Elektroprivredi RS (EPRS). Presuda u korist Slovenaca, upozoravaju iz ovih institucija, mogla bi dodatno da pogorša njihov položaj, pogotovo što su već opterećeni tužbom ČEZ-a, koji pred međunarodnim sudom traži 60 miliona evra zbog propalog posla vezanog za izgradnju nove elektrane u Gacku. Pored toga EPRS, s druge strane, nikako ne uspeva da primora druge republike nekadašnje SFRJ, poput Hrvatske, da izmire njihov energetski dug prema RS, koji već premašuje celih 200 miliona maraka.
Direktor RiTE Ugljevik Anto Gajić potvrdio je za Press RS da je dobio neslužbenu informaciju da su Slovenci podneli astronomsku tužbu. On je ipak odbio da detaljnije komentariše slovenački zahtev.
– Čuo sam da je tužba podneta, ali ne mogu ništa o tome da govorim jer još ne znamo na čemu zasnivaju tvrdnje da su oštećeni za toliki iznos. Očekujemo da ćemo tužbu dobiti početkom iduće sedmice i tek tada ćemo moći da zvanično govorimo o tome – kaže Gajić.
Služba za odnose s medijima „Slovenskih elektrana” potvrdila je juče da je ta kompanija podnela tužbu protiv RiTE Ugljevik, ali da i dalje postoji mogućnost vansudske nagodbe. Portparol slovenačke kompanije Katja Rijavec istakla je da se tužbom traži naplata duga od 35 miliona evra, a na taj iznos, prema njenim rečima, treba uračunati i pripadajuće kamate.
– Mi smo već pokušavali da dogovorimo naplatu tog potraživanja, ali su svi dosadašnji pregovori bili neuspešni. Zbog toga smo se odlučili da podignemo tužbu, iako smo i dalje spremni da razgovaramo o tome i postignemo vansudsku nagodbu – kaže ona.
Samoupravni sporazum
Sagovornik Pressa RS iz EP RS objašnjava da su Slovenci kao ključni argument za tužbu iskoristili „samoupravni sporazum o udruživanju sredstava za izgradnju i korišćenje struje iz Ugljevika iz 1981. godine”, koji je zaključen sa nekadašnjom Elektroprivredom BiH. Po tom sporazumu, Slovenci su imali pravo da preuzimaju trećinu struje iz Ugljevika. Sa Slovencima je, nešto posle, 1989. godine sklopljen još jedan sporazum vezan za izgradnju druge faze termoleketrane Ugljevik, ali su svi planovi pali u vodu sa izbijanjem rata u BiH.
– Činjenica je da Slovenci nisu dobijali struju iz Ugljevika ni u ratu ni nakon njegovog završetka, ali ne zato što to EP RS nije želela, nego zato što oni nisu izvršavali svoje obaveze iz ugovora, po kojem su bili dužni da učestvuju u održavanju i remontu RiTE. Zbog toga čak ni u poslovnim knjigama RiTE nema tragova o bilo kakvim obavezama prema Slovencima – tvrdi naš sagovornik.
On smatra da ni sami Slovenci ne veruju da je njihovo potraživanje osnovano, jer su tek pre nekoliko godina potegli pitanje raspodele struje iz Ugljevika.
– Tek posle toga usledili su pregovori, ali oni nisu doveli do nekog kompromisa – kaže izvor Pressa RS iz EP RS.
Ameri izbacili Slovence iz posla
Prema saznanjima Pressa RS, dve strane su bile najbliže dogovoru 2006, kada je EPRS sa Slovencima potpisao neobavezujući sporazum o izgradnji nove gigantske termoelektrane u Ugljeviku vredne 650 miliona evra. Posao je, međutim, propao kada je Elektroprivreda RS, nešto kasnije potpisala novi sporazum sa američkom kompanijom „AES energetik limited”.
– Kad je potpisan sporazum sa Amerikancima, Slovenci su se opasno naljutili jer su bili ubeđeni da će dobiti taj posao. Već tada se po njihovim reakcijama videlo da će na sve moguće načine, pa i tužbom, pokušati izvući neku korist od Ugljevika – tvrdi sagovornik Pressa RS.
Fakti
– EP Slovenije 1981. sklopila sporazum sa EP BiH o udruživanju sredstava za izgradnju i korišćenje struje iz termolektrane Ugljevik
– Od 1985. pa sve do aprila 1992. Slovencima isporučivana jedna trećina struje iz Ugljevika
– EPRS je 2006. sa „Slovenskim elektranama” potpisala neobavezujući sporazum o izgradnji nove termoelektrane od 600 megavata i dogradnji postojeće od 300 megavata
– U martu 2007. EP RS potpisala novi sporazum sa američkom energetskom kompanijom „AES elektrik limited”.
8 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Lemi,
vidim da ti je poznato mnogo stvari oko akcija,privatizacija i tržišta kapitala.Budući da autor ovog teksta,pretpostavljam da, ipak nije stručnjak u ovoj oblasti, imaš li čime dopuniti ovaj tekst upotrebljavajući termine: Ugljevik I,Ugljevik II,vaučerska privatizacija i neprivatizacija(neosnivanje)???
Prvo kad vrate staru deviznu stednju onda mogu da traze vise para nego sto su do sada dobili !
Analitičar, Ugljevik I i Ugljevik II su prva i druga faza sa po 300 megavata. Imajući u vidu da su slovenci uvijek našli načina da nas premuvaju, daj Bože da i ovaj put ne dobiju ovaj spor, a da ne vrate staru deviznu štednju za koju je garant bila SFRJ.Trebalo bi im staviti do znanja da je i sporazum za TE Ugljevik zasnovan na propisima SFRJ o Saveznom fondu za nerazvijene po kome je Slovenija morala izdvajati sredstva u taj Fond ili biti oslobođena ako kroz poseban sporazum sa parnerom sa nerazvijenih područja uloži na ta područja.
Tako je isto bilo sa Protekt-om iz Prijedora. Borovo iz HR je iz fonda federacije prije rata uložila određen iznos para. I naš sud je donio odluku da Protek pripadne, po tom osnovu, Borovu iz Borova. To mogu samo naše sudije da urade i nigje više
Administrator, skini ovog Milana Cuca sa sajta, on je stavrno ne bitan za ove prostore.
Bosman,da si tražio da skine Mišićku i ja bih se složio. Za Cuca se slažem da ga makne.
Đaba ti
Pardon,džaba Ti.