LJUBLJANA, Slovenija je jedina članica Evropske unije u kojoj je drugi maja kao dio Praznika rada neradni dan, pa su slovenački poslodavci i ove godine pozvali na promjenu zakona o državnim praznicima jer smatraju da je to neracionalno, objavila je u ponedjeljak Slovenačka televizija.
Privredna komora navodi da bi nacionalni bruto dohodak skraćivanjem Praznika rada na samo jedan neradni dan donijelo dodatnih 35 miliona evra BDP-u, prema procjeni statističkog zavoda.
Uz to, ističu da produženi praznik u vrijeme kad druge države u koje ide dvije trećine slovenačkog izvoza 2. maja normalno rade znači prekid normalnog proizvodnog i poslovnog procesa.
Ukidanju drugog maja kao neradnog dana, međutim, odupire se velika većina sindikata.
Oni navode da Slovenija nema previše neradnih dana u godini, kad se pogleda prosjek u Evropskoj uniji, te odbacuju kao promašen argument da se praznik rada s dva neradna dana osim u Sloveniji obilježava još samo u Srbiji, Ukrajini i Crnog Gori.
Borba za radnička prava širom svijeta, pa i u Evropi, u uvjetima pritiska poslodavaca za što veću konkurentnost i u globaliziranoj ekonomiji i danas je aktualna jer se stečena prava često osporavaju, pa u insistiranju na dva dana odmora treba ustrajati, stajalište je sindikalnih čelnika.
Slovenački sindikati su prije četiri godine, u vrijeme konzervativne vlade Janeza Janše, bili postavljeni pred izbor hoće li pristati da se ukine dvodnevni odmor uz 1. maja ili uz Novu godinu. Odlučili su novim zakonom o praznicima da 2. januara opet postane radni dan, a da se 1. i 2. maja ne radi, kako je bilo i u starom zakonu.
Poslodavci su i tada bili drukčijeg mišljenja, prigovarajući da je radni učinak nakon novogodišnjeg praznika kod zaposlenih znatno manji nego obično i da bi bilo bolje da se je zakonom skratilo prvomajske praznike. Biznis.ba