ZAGREB, Jože Joc Pečečnik je slovenаčki programer koji je kompaniju Elektronček osnovao bukvalno u garaži, kada se bavio razvojem i proizvodnjom alarmnih sistema.
Danas je riječ o jednom od najuspješnijih proizvođača automata za kockanje koji posluje širom svijeta, a u zadnje četiri godine pokorio je Las Vegas, piše hrvatsko izdanje Forbsa.
Revija Manager Pečečnikovo je bogatstvo krajem 2012. procijenila na 183,7 miliona evra, četiri puta više nego u 2011, zahvaljujući Elektrončekovim inovativnim aparatima koje u Americi prodaje kompanija ćerka Interblock, a koji omogućavaju da više igrača zajedno, ali bez krupijea, igra rulet, blackjack ili poker.
Pečečniku nije uvijek sve išlo glatko. Početke 1989. u garaži u slovenačkom Mengešu finansirala mu je mama, nakon što je odustao od studija elektrotehnike i odlučio krenuti u biznis. Prvi posao sa prodajom alarma nije mu išao najbolje, no tada se prebacio na ektronske fiskalne kase koje je odjednom morala imati svaka slovenačka prodavnica. Kase je navodno htio kupiti i Arkan, ali je posao propao jer je Pečečnik odbio da mu se roba plati – hrastovinom.
Na automate za kockanje prebacio se krajem 90-ih, nakon što ga je vlasnik slovenačkih kockarnica Rajko Hrvatič zamolio da mu popravi jedan automat, a Pečečnik se čudio zašto je ta tajvanska igračka tako loša, a tako skupa. Prvi je automat napravio u svojoj sobi, nazvao ga Princess, a prijatelji su ga potom nagovorili da ga odnese na londonski sajam kockarske industrije.
Dobio je prve narudžbe za 48 komada, a proizveo ih je kod prijatelja u garaži. Ubrzo je postao uspješan u Evropi, Australiji, Makau. No proboj u Ameriku bio je dugotrajan i mučan. Elektronček je bio prva kompanija iz istočne Evrope koja se prijavila za licencu za kockarske aparate u Nevadi, komad papira koji otvara vrata tržištima ne samo u Las Vegasu nego i širom svijeta.
Natezanje sa lokalnim vlastima trajalo je pet godina, a lokalni mediji, pišući o Pečečnikovim mukama, citirali su stručnjake koji su tvrdili da je sigurnosne provjere za licencu teže proći nego CIA-ine provjere za pristup tajnim podacima. Postupak, uveden nakon perioda u kojem je Las Vegasom vladala mafija, uključuje kopanje po starim poreznim prijavama, čitanje privatnih mailova, provjere izvještaja o kreditnim karticama. Pečečnik i njegov direktor Tomaž Žvipelj prvo su odbijeni – provjere su otkrile neuredno računovodstvo i greške u prijavama poreza, a ni slovenački dvojac nije posve iskreno odgovarao na pitanja na koja odgovore nisu znali ni članovi njihove uže obitelji.
Las Vegas Sun pisao je kako je Pečečnik nakon odbijanja potrošio “milione dolara na pokušaj čišćenja”, pa su on i Žvipelj, “iako nisu poslovali sa lošim ljudima ni na crnom tržištu”, i prije nego što su uopšte počeli sa radom u SAD-u osnovali odbor za pridržavanje propisa. U tom tijelu koje Elektronček nije morao imati, a obično ga imaju mnogo veće kompanije, zaposlili su zvučna imena.
Potom su unajmili PricewaterhouseCoopers da obavi reviziju i posreduje između kompanije i vlasti. Krajem 2008. napokon su dobili licencu. Posao su u međuvremenu proširili i na Kaliforniju. Uz dvije kompanije ćerke u SAD-u, imaju i one u Holandiji i na Kipru. Još 2010. Pečečnik i Žvipelj isplatili su dotadašnjeg 50-odstotnog vlasnika, kompaniju Aristocrat Leisure, za 12 miliona evra. Gotovo dvije godine kasnije, polovina Elektrončeka prema procjenama Managera vrijedi gotovo sto miliona evra.
Manager ovoj kompaniji tek predviđa pravu eksploziju. Pečečnik je uveo novi poslovni model, pa je automate počeo kockarnicama davati u najam te tvrdi da će ih do 2016. proizvesti i iznajmiti deset hiljada. Po cijeni od 50 dolara na dan prihodi bi mu mogli doseći 182,5 miliona dolara godišnje, od čega će 120 miliona dolara ići na proizvodnju. Pečečnik se, prema pisanju “Slovenskih novica” od prije dvije godine, u međuvremenu preselio na jednu od najprestižnijih lasvegaških adresa, 31. kat stambenog kompleksa Turnberry Place sa kojeg puca pogled na svjetla Stripa, a stanovnici plaćaju najviši porez na nekretnine u Nevadi. Stan od šestotinjak kvadrata sa velikom terasom navodno je platio 2,9 miliona dolara. Pečečnik je i jedan od rijetkih ljudi na Managerovoj listi koji se prethodnih godina bunio da mu je revija bogatstvo – podcijenila. Nakon što je procjena vrijednosti njegove kompanije učetvorostručena, rekao je da mu se to čini bliže realnoj vrijednosti, prenose agencije.