BRATISLAVA, Približno 2.000 ljekara u Slovačkoj zatražilo je da od 1. decembra budu oslobođeni dužnosti zbog odbijanja vlade da znatno poveća plate.
Nije isključeno da će biti proglašena vanredna situacija, u kojoj bi ljekari mogli da pod prijetnjom krivične odgovornosti budu primorani da rade.
Vlada se saglasila sa povećanjem plata za 300 evra mjesečno, ali se sa tim ne slaže Savez sindikata ljekara, koji insistira na povećanju primanja do nivoa 1.140-2.280 evra.
“Slovačko zdravstvo je u kolapsu i bez masovnog odlaska ljekara”, rekao je potpredsjednik Saveza sindikata medicinskih radnika Peter Visolajski, dodajući da u bolnicama ima manje radnika od potrebnog broja i nema dovoljno ljekara, jer mladima taj posao nije privlačan.
“Trećina studenata medicine ne želi da ostane u Slovačkoj pošto diplomira”, rekao je on, navodeći da je prosječna mjesečna zarada mladog ljekara između 550 i 600 evra, dok iskusniji specijalisti zarađuju između 1.000 i 1.200 evra.
Odlazeća vlada Ivete Radičove bori se da zadrži pod kontrolom javne finansije, uz očekivanje opadanja rasta izvozno usmjerene slovačke privrede do 1,7 odsto, u odnosu na ovogodišnji koji je bio tri odsto.
Slovačka, članica “evrozone” od 2009. godine, usvojila je surove mjere kako bi smanjila javni deficit, za koji se očekuje da će sa 4,9 odsto bruto društvenog proizvoda ove godine u 2013. biti smanjen ispod tri odsto kako bi se dostigao nivo na koji deficit ograničava “evrozona”.
Prosječna zarada u Slovačkoj je 760 evra, a ministar zdravlja Ivan Uhlijarik kaže da bi svako povećanje iznad 300 evra bila “populistička neodgovornost”, jer to vlada ne može da podnese. Uhlijarik je, takođe, saopštio da je pozvao susjedne zemlje da pošalju ljekare kako bi pomogle Slovačkoj u slučaju neophodnosti. Tanjug