BRATISLAVA, Slovački premijer Robert Fico ocijenio je u Bratislavi da je Slovačka uhvatila voz za evro u posljednjem trenutku i to u idealnom periodu, dok još nije izbila svjetska ekonomska kriza, javljaju slovački mediji.
“Apsolutno sam ubijeđen da smo uhvatili posljednji evro-voz a povezli smo se njime zato što nekoliko narednih godina taj voz neće ponovo krenuti”, rekao je Fico na konferenciji posvećenoj prvoj godišnjici ulaska Slovačke u monetarnu evrozonu.
Premijer je označio to što je Slovačka pretekla susjede i kao prva zemlja Višegradske grupe a 16. članica Evropske unije prešla na plaćanje evrom za “istorijski uspjeh”.
“Mi smo primjer za druge zemlje kako može jednostavno, bez nekakvih emocija, bez toga da to postane glavna politička tema da evro postane naše sredstvo plaćanja”, rekao je Fico i dodao da su se i Slovaci tokom te prve godine oslobodili većine svojih evro-strahova.
Za pravo premijeru daju posljednja istraživanja javnog mnijenja, prema kojima su se Slovaci od prvog januara ove godine na evro brzo navikli i 75 odsto u najnovijoj anketi agencije Fokus pozitivno ocjenjuje ulazak u zajedničku
monetarnu zonu.
Više od 50 odsto Slovaka smatra da je to što je zemlja prešla sa kruna na evro pomoglo Slovačkoj u sadašnjoj ekonomskoj krizi.
Evropski komesar Maroš Ševčovič kao jednu od najvećih prednosti evra u Slovačkoj naveo je olakšani pristup na tržišta kapitala i pozitivan uticaj mjera koja je preuzimala Evropska centralna banka (ECB) otkako je izbila kriza.
“To sve je pomoglo da izbjegnemo finansijski kolaps koji nam je prijetio kada je izbila globalna ekonomska kriza”, rekao je Ševčovič i dodao da je važno bilo i to što je Slovačka kako bi mogla da pređe na evro smanjila deficit javnih finansija na dva odsto BDP-a, te je i zbog toga bila spremna da se suoči efikasnije sa krizom.
Guverner Narodne banke Slovačke Ivan Šramko upozorio je, međutim, da iako je evro donio u prvoj godini više prednosti a zajednička monetarna politika ECB odgovara Slovačkoj, evro nije lijek za sve privredne probleme i to bi trebalo da imaju na umu ljudi koji u Slovačkoj kreiraju ekonomsku politiku.
Iako su Slovaci zaista prihvatili evro, nakon skoro godinu dana plaćanja evropskom monetom još uvek oko 50 odsto građana preračunava na krune, pošto tako imaju realniji osećaj koliko su potrošili i da li je nešto jeftino ili skupo.
Čak 70 odsto Slovaka traži zato od vlade da na snazi bar još naredne godine ostane obaveza da se cijene navode i u evrima i u krunama.