BIJELJINA, Svi objekti u gradu Slobomiru na Drini zagrijavaju se geotermalnom vodom i naš je uspjeh da smo stvorili ekološki čistu sredinu u ovom dijelu Semberije, rekao je danas Slobodan Pavlović, američki biznismen srpskog porijekla na okruglom stolu „Semberija – ekološka oaza“ koji je organizovan na Slobomir P univerzitetu.
U radu okruglog stola učestvovali su predstavnici grada Bijeljina, Instituta „MOL“ iz Stare Pazove, te Razvojne akademije poljoprivrede Srbije iz Beograda.
„Sretan sam što smo u Slobomiru izgradili objekte koji nemaju dimnjake. Ovo je zamišljeno kao grad slobode i mira i vjerujem da ću ga uspjeti izgraditi prije nego što odem na onaj svijet“, izjavio je Pavlović.
On je istakao da je prve korake najteže napraviti, te da se mora raditi „korak po korak“, da bi se obezbijedila životna sredina koja je ekološki čista i prihvatljiva za normalno življenje. Govoreći o izgradnji Vodenog grada na Drini, Pavlović je rekao da će do maja naredne godine ovaj veliki rekreativni kompleks biti predat na upotrebu. Najavio je i projekat izgradnje dječijeg grada za mališane iz cijelog svijeta koji će se okupljati i družiti na području Međaša i Slobomira.
„U saradnji sa advokatom Duškom Tomićem, idejnim tvorcem Dječije ambasade u Međašima, namjeravamo izgraditi glavni grad za djecu iz cijelog svijeta“, rekao je Pavlović.
Gorica Cvijanović, profesor na Fakultetu za biofarming iz Bačke Topole, izjavila je da se ekologija na pragu 21. milenijuma mora posmatrati kroz sve resurse koji čine životnu sredinu, kao što su voda, vazduh i zemljište.
„Danas moramo razgovarati o socijalnoj, moralnoj i političkoj ekologiji. Postajemo svjesni činjenice da su resursi vrlo ograničeni. Zbog narastajuće demografske populacije i zbog sve veće potrebe za hranom u svijetu, akcenat se stavlja na održive sisteme proizvodnje hrane“, kaže Gorica Cvijanović.
„Država se mora uključiti sa subvencijama da bi se mogla proizvoditi kontrolisana organska hrana. Sistem integralne proizvodnje podrazumijeva da možemo koristiti i sintetička mineralna đubriva, te izvijesne grupe pesticida, ali na osnovu rigoroznih kontrola i analiza“, kaže Gorica Cvijanović.
Ona kaže da naučne metode postoje, kao i rezultati istraživanja koje treba samo kroz edukaciju stanovništva približiti svima, od predškolske dobi pa nadalje.
Dr Ilija Brčevski, profesor na Hemijskom fakultetu Beogradskog univerziteta kaže da sve regije koje nisu visokoindustrijalizovane i koje nemaju „opasnu“ industriju, mogu računati na ekološki održiv razvoj.
Mile Pejčić, načelnik Odjeljenja za privredu i poljoprivredu Gradske uprave Bijeljina kaže da je cilj ovog skupa stvaranje uslova za razvoj poljoprivrede u skladu sa najnovijim naučnim i tehnološkim dostignućima.
Izvor: CAPITAL
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
E al ga opraviiiiiii……