BANJALUKA, Direktor Agencije za osiguranje Republike Srpske Božana Šljivar navodi da tržište osiguranja još nije dovoljno razvijeno, te da je učešće premije u BDP-u oko dva odsto.
Šljivareva ističe da je kultura životnog osiguranja u Srpskoj još na niskom nivou i da premija ovog osiguranja iznosi svega 16 odsto ukupne premije.
Ona napominje da je učešće premije životnog osiguranja, iako od 2007. godine raste, i dalje znatno niže u odnosu na Hrvatsku i Sloveniju, gdje iznosi 30 odsto ili Austriju, u kojoj je 40 odsto.
Premijski prihod u periodu od januara do avgusta ove godine iznosi 120,5 miliona KM, što je za sedam odsto više nego u istom periodu lani.
Napominjući da je ukupno obračunata premija u 2014. godini iznosila 171,1 milion KM i da je veća nego prethodne godine za 7,6 odsto, Šljivareva ukazuje na to da je evidentan kontinuirani rast premije, uprkos nepovoljnim makroekonomskim kretanjima u domaćoj ekonomiji.
U strukturi ukupne premije, obračunate za osam mjeseci ove godine, učešće obaveznih osiguranja iznosi 67 odsto, dok neobavezna osiguranja učestvuju sa 33 odsto.
Dominira osiguranje od odgovornosti za motorna vozila /60 odsto ukupne premije/, ali se postepeno smanjuje. To potvrđuju podaci da je učešće ove vrste osiguranja u 2007. godini bilo 85 odsto.
Najmanje učešće u ukupnoj premiji ima osiguranje vazduhoplovstva, a Šljivareva objašnjava da se po 16 odsto od premije odnosi na životno i na osiguranje imovine.
Na tržištu osiguranja Republike Srpske posluje 12 društava za osiguranje sa sjedištem u Srpskoj i 11 filijala društva za osiguranje iz Federacije BiH, dok sedam društava iz Srpske ima dozvolu za obavljanje poslova osiguranja putem filijale u Federaciji BiH.
Društva sa sjedištem u Srpskoj učestvuju sa 78 odsto u ukupnoj premiji, dok filijale društava za osiguranje iz Federacije učestvuju sa 22 odsto, odnosno 26 miliona KM.
“Društva iz Srpske su za prvih osam mjeseci ove godine u Federaciji BiH ostvarila premiju od 21,1 milion KM, od čega se na neživotna osiguranja odnosi 98, a na životna svega dva odsto”, kaže Šljivareva.
Kada je posrijedi neživotno osiguranje, filijale iz Republike Srpske, iako brojčano manje, ostvarile su veći iznos premije u Federaciji, i to za tri miliona KM, od premije koju su filijale iz Federacije BiH ostvarile u Srpskoj.
Kada je riječ o životnom osiguranju, situacija je drugačija, što je rezultat različitih poslovnih opredjeljenja jer se u Srpskoj svega tri društva bave poslovima tog osiguranja, dok su društva iz Federacije BiH tradicionalno više orijentisana na poslove životnog osiguranja.
Šljivareva naglašava da je sektor osiguranja u Srpskoj, uprkos prošlogodišnjim nepovoljnim događajima poput katastrofalnih poplava i oduzimanja dozvole “Bobar banci”, očuvao stabilnost sa stanovišta funkcionisanja svih institucija i ispunjavanja obaveza iz ugovora o osiguranju.
Ona ukazuje na to da postoje problemi u vezi sa primjenom propisa i oni su direktno povezani sa takozvanom nelojalnom konkurencijom na tržištu osiguranja od auto-odgovornosti.
Šljivareva podsjeća da je usvojen zakon koji reguliše obavezna osiguranja u saobraćaju, odnosno osiguranje putnika u javnom prevozu od posljedica nesrećnog slučaja, vlasnika vozila od auto-odgovornosti, vlasnika vazduhoplovnih i plovnih sredstava od odgovornosti za štetu prouzrokovanu trećim licima.
Osim usklađivanja sa direktivom EU i međunarodnim sporazumima iz oblasti putničkog saobraćaja, očekuje se da će ovim zakonom biti postignuta bolja zaštita interesa trećih oštećenih lica, posebno kada je riječ o postupku i rokovima za rješavanje odštetnih zahtjeva.
“Stvorene su i regulatorne pretpostavke za početak procesa liberalizacije cijena u obaveznom osiguranju od auto-odgovornosti. To nameće društvima za osiguranje nove, složene zahtjeve u pogledu tehničke, kadrovske i organizacione osposobljenosti”, kaže Šljivareva.
Šljivareva zaključuje da je potrebno sinhronizovano i sistemsko podsticanje razvoja ovog sektora zbog značaja koje osiguranje može imati na finansijsku sigurnost pojedinca, kontinuitet poslovanja privrednih subjekata i razvoj finansijskog tržišta. Srna