TREBINJE, Direktorica Agencije za osiguranje Republike Srpsk rekla je danas u Trebinju da u Agenciji nisu zadovoljni kvalitetom revizorskih izvještaja osiguravajućih društava u Republici Srpskoj i ocijenila da je potrebno mijenjati određene zakonske propise.
“Naši revizori primjenjuju Međunarodne računovodstvene standarde, odnosno međunarodne standarde revizije, a što se tiče zakonodavstva tu smo usklađeni sa onim što su standardi u svim Evropskim zemljama. Međutim, ono što se stvarno produkuje kada pročitamo revizorski izvještaj nije ono čime mi supervizori možemo biti zadovoljni“, rekla je Šljivar 10. međunarodnoj konferenciji supervizora u osiguranju Centralne, Istočne i Jugoistočne Evrope /CESEE ISI/.
Ona je dodala da Agencija ima autoritet koji im je dat zakonom da onemogući društvo da izabere revizora čijim izvještajem nisu zadovoljni, ali ni to nije dalo zadovoljavajuće rezultate.
Iako Republika Srpska ima dobar zakonski okvir, građani ne shvataju prednosti osiguranja, tako da se 65 odsto premija odnosi na obavezno osiguranje od autoodgovornosti, rekla je Šljivar novinarima.
Ona je istakla da stanovnici uglavnom osiguravaju ono što moraju, odnosno ono što ih zakon obavezuje, misleći pri tome na osiguranje od autoodgovornosti.
“I privreda osiguranje smatra kao dodatni trošak koga je, ukoliko je moguće, dobro izbjeći u ovim kriznim vremenima“, rekla je Šljivar.
Kao primjer neshvatanja prednosti osiguranja ona je navela i nedavne poplave u Srpskoj kada se pokazalo da je vrlo malo privrednih subjekata i poljoprivrednih gazdinstava bilo osigurano.
Ona je istakla da postoje dobri proizvodi u osiguranju koji mogu da pokriju različite rizike.
“Činjenica je da ljudi nekada smatraju osiguranje luksuzom. Međutim, ako uzmemo u obzir da više trošimo na alkohol i cigarete, ne možemo reći da je standard jedini isključivi faktor za takvo razmišljanje i sigirno je da je to i nepoznavanje tržišta i proizvoda kao nizak nivo povjerenja u finansijski sektor“, rekla je Šljivar.
Ona kaže da je iz tog razloga ključna uloga i Agencije i kuća za osiguranje da edukacijom pokušaju podići nivo znanja i svijesti građana da je osiguranje dobar proizvod kada treba da osiguramo živote i imovinu.
Predsjednik Agencije za superviziju osiguranja Makedonije Klime Popovski ocijenio je da je stanje u osiguravajućem sektoru u Makedoniji slično kao i u Republici Srpskoj, te da najveći dio čini osiguranje od autoodgovornosti.
„Ovo je deseti susret predstavnika supervizora u regionu, tako da sam potpuno siguran da imamo iste probleme kao i vi u Republici Srpskoj. Tržište autoodgovornost nije liberalizovano, već imamo od strane Vlade Makedonije propisanu cijenu i uvijek imamo kršenje cijene kroz nelegalne popuste i bonuse“, kaže Popovski.
U Makedoniji kao i u Republici Srpskoj, rekao je Popovski, još uvijek nisu oduzimali licence osiguravajućim društvima, pokušavajući drugim mehanizmima prisiliti ih da ispunjavaju zakonske i podzakonske uslove.
Licence poslednjih 15 godina nisu oduzimali ni Sloveniji. Direktor Agenciji za nadzor osiguranja Republike Slovenije Sergej Simoniti rekao je sektor osiguranja u Sloveniji stabila i bilježi rast, za razliku od drugih sektora poput bankarskog.
„Sva društva su solventna, sva osim jednog iskazuju dobit i stanju su da pokrivaju svoje obaveze prema klijentima“, kaže Simoniti.
On je istakao da BiH na putu u EU čeka težak put usklađivanja zakonskih propisa iz ove oblasti. „EU je donijela nove propis „Solventnost 2“ i to je veliki izazova koji stoji i pred evropskim tržištem osiguranja. On će se početi primjenjivati 2016. godine i svi smo pred velikim testom. Bitno je da učite na našim iskustvima koje ćemo rado podijeliti sa vama“, poručio je Simoniti.
Agencija za osiguranje Republike Srpske organizator je konferencije koja je okupila 30 učesnika, predstavnike 14 regulatora iz 13 evropskih zemalja.
CAPITAL: S. Vukelić