BANJALUKA, Uprkos prisutnoj finansijskoj i ekonomskoj krizi u BiH, tržište osiguranja u Republici Srpskoj zadnjih sedam godina bilježi stalni rast. Premijski prihod u prvih pet mjeseci ove godine povećan je za pet odsto u odnosu na isti period prošle godine, a u strukturi premije i dalje dominira obavezno osiguranje od autoodgovornosti, rekla je u intervjuu za CAPITAL direktorica Agencije za osiguranje Republike Srpske Božana Šljivar.
Obračunata premija u RS za 2012. godinu iznosila je 153 miliona KM, a ostvarilo ju je 11 osiguravajućih društava.
“Pozitivne promjene dešavaju se i kod strukture premijskog prihoda, u smislu porasta učešća u korist životnih osiguranja, osiguranja imovine i ostalih vrsta dobrovoljnog osiguranja. Međutim, u strukturi premije i dalje dominira obavezno osiguranje od autoodgovornosti, što uz druge pokazatatelje kao što su premija po stanovniku 107 KM, učešće premije u BDP 1,7%, govori o tome da je naše tržište osiguranja nerazvijeno”, dodaje Šljivar.
CAPITAL: Agencija za osiguranje RS je konačno dobila Upravni odbor. Postoji li opasnost da se odluke, koje je donosio prethodni UO u isteklom mandatu, proglase nevažećim ?
ŠLJIVAR: Na to pitanje konačni odgovor može dati eventualno sud. Upravni odbor je u periodu do izbora novog UO radio u tehničkom mandatu. Procijenjeno je da nevršenje dužnosti može nanijeti više štete nego koristi tržištu osiguranja. Donošene su samo one odluke i konzumirana samo ona ovlašćenja koji su bili bitni za nesmetano funkcionisanje tržišta i zaštitu potrošača. Treba naglasiti i da UO prema zakonskim ovlašćenjima donosi podzakonske akte, odluke u vezi Zaštitnog fonda RS i razmatra izvještaje Agencije (koji se dalje prosljeđuju Narodnoj skupštini na usvajanje), dok pojedinačna rješenja i odluke u oblasti dozvola i nadzora donosi direktor.
CAPITAL: Nedavno je Udruženje osiguravajućih društava FBiH uputilo inicijativu da se nadležnost „Jedinstvene knjige štetnika automobilske odgovornosti“ ustupi Birou zelene karte BiH. Tada ste, kao glavni regulator tržišta osiguranja RS, stali rame uz rame sa osiguravajućim društvima iz Republike Srpske i odbili taj prijedlog. Šta je na kraju odlučeno po ovom pitanju?
ŠLJIVAR: Imajući u vidu da je tržište osiguranja u BiH organizovano na entitetskom nivou, u smislu regulative i nadzora, postignut je konačan dogovor da će se i objedinjavanje „knjige štetnika“, radi pravilne primjene sistema bonus i malus kod obaveznog osiguranja od autoodgovornosti, u skladu s tim, izvršiti na nivou entiteta. Istovremeno će se obezbijediti elektronska razmjena podataka između entiteta.
CAPITAL: Da li će se ove godine ići u liberalizaciju cijena auto osiguranja?
ŠLJIVAR: U RS je u toku izrada novog Zakona o osiguranju od odgovornosti za motorna vozila i ostalim obaveznim osiguranjima od odgovornosti. Novi zakon će najvjerovatnije uvesti postepenu liberalizaciju- deregulaciju tržišta osiguranja od autoodgovornosti. Namjera je da se ovim zakonom naše tržište osiguranja najvećim dijelom uskladi sa direktivama EU u ovoj oblasti, što podrazumijeva i deregulaciju cijena, ali i veći stepen zaštite trećih oštećenih.
CAPITAL: Ima li najava da će doći do spajanja nekih osiguravajućih društava u RS?
ŠLJIVAR: Za sada Agencija nema zvaničnih informacija o eventualnim spajanjima ili drugim poslovnim kombinacijama pojedinih osiguravajućih društava.
CAPITAL: Kojom brzinom raste tržišno učešće osiguravajućih kuća iz FBiH (sa sjedištem u Federaciji) na teritoriji Republike Srpske i obrnuto?
ŠLJIVAR: Za 2012. godinu podaci pokazuju da filijale iz FBiH učestvuju u ukupno obračunatoj premiji u RS sa 17%, dok filijale iz RS učestvuju u ukupno obračunatoj premiji u FBiH sa 4%. Kod ocjene tržišnog učešća filijala, treba imati u vidu tržišni potencijal svakog od entiteta. Obračunata premija u RS za 2012. godinu iznosi 153 miliona KM, koju je ostvarilo 11 društava, a u FBiH 338 miliona KM, koju je ostvarilo 14 društava za osiguranje. U RS posluje 9 filijala iz FBiH, dok samo 5 društava iz RS imaju otvorene filijale u drugom entitetu i počele su sa poslovanjem kasnije u odnosu na filijale iz FBiH u RS.
CAPITAL: Da li je Agencija kao regulator prošle i ove godine posezala za kaznenim mjerama, koje su joj omogućene zakonom, prema osiguravajućim kućama i kojim?
ŠLJIVAR: Nadzorne aktivnosti Agencije su se u 2012. godini zasnivale na: kontinuiranom nadzoru, redovnim i vanrednim kontrolama poslovanja društava za osiguranje i posrednika u osiguranju. U skladu sa planom redovnih kontrola za 2012. godinu obavljeno je ukupno 15 rodovnih i vanrednih kontrola. Osim toga, preduzimane su mjere prema licima na značajnom položaju- zabrana daljeg vršenja članstva u UO. Donosili smo i mjere zabrane raspolaganja dijelom sredstava društva, zabranu transakcija sa određenim pravnim i fizičkim licima, nalagali smo planove kratkoročnog finansijskog oporavka, davali smo naloge za povećanje kapitala, naloge za usklađivanje i obezbjeđenje pokrića tehničkih rezervi. Tražene su i dodatne provjere revizorskih izvještaja od strane Komisije za praćenje, primjenu i kontrolu primjene propisa iz oblasti računovodstva i revizije u okviru Saveza računovođa i revizora RS, o čemu još nemamo konačne rezultate. Preduzimane su i prekršajne mjere, te opomene ovlašćenim aktuarima. Agencija je djelovala i proaktivno, edukujući zaposlene u društvima za osiguranje, ali i širu javnost. Uvedeni su novi oblici komunikacije Agencije i korisnika usluga osiguranja, te su izdate dvije brošure-informatora: Šta treba znati o osiguranju i Osiguranje od aautoodgovornosti.
CAPITAL: Jesu li u RS još uvijek prisutni nelegalni popusti osiguravajućih kuća o autoodgovornosti?
ŠLJIVAR: Na tržištu osiguranja u RS vlada velika konkurencija, koja je dodatno pojačana poslovanjem filijala iz FBiH. Takva tržišna struktura, u uslovima dominacije obaveznog osiguranja od autoodgovornosti i propisanih tarifa, neminovnao generiše nelojalnu konkurenciju u vrlo različitim oblicima. Za one oblike, koje Agencija utvrdi u postupcima nadzora, pokreću se prekršajne i druge mjere. Međutim, pojedina društva za osiguranje koriste povezana pravna lica za sticanje konkurentske prednosti, što izmiče nadzoru Agencije. U svim slučajevima u kojima smo smatrali da je potrebna kontrola ili postupanje drugih organa i institucija, a u vezi poslovanja društava za osiguranje i poštovanja svih propisa, Agencija je dostavljala adekvatne informacije i tražila dodatnu saradnju.
CAPITAL: Šta mislite o pokrenutoj inicijativi da se potpiše aneks Sporazuma o paralelnim i specijalnim vezama RS i Srbije i uvede liberalizacija saoosiguranja? Regulatorna tijela u Srbiji su to već usvojila.
ŠLJIVAR: Po sada važećim propisima, ukoliko za to postoji interes, moguće je jedino osnivanje društva za osiguranje sa sjedištem u Republici Srpskoj, na koji način se ostvaruje i nadzor od strane ovlaštenog regulatora. O mogućnostima saradnje u okviru CEFTA sporazuma, kao međudržavnog okvira za slobodu pružanja usluga osiguranja ili finansijskih usluga uopšte, trebalo bi obaviti dodatne konsultacije sa entitetskim Ministarstvima finansija, zatim na nivou BiH, a takođe i sa nadležnim regulatornim organima u Srbiji. Svaki oblik saradnje, koji unapređuje i razvija tržište osiguranja je poželjan, ali se moraju imati u vidu postojeći propisi iz oblasti osiguranja kao lex specialis.
Jelena Despotović