BANJALUKA, Direktor Agencije za osiguranje Republike Srpske Božana Šljivar izjavila je danas da industrija osiguranja u Srpskoj i BiH nudi proizvode po prihvatljivim cijenama, primjerenim ovdašnjem životnom standardu i ekonomskim prilikama, ali da još ne postoji kultura i povjerenje u sektor osiguranja.
Šljivareva je, tokom konferencije o temi “Osiguranje imovine – potreba, a ne trošak”, rekla novinarima u Banjaluci da povjerenje u osiguranje ne postoji ni kod stanovništva ni kod privrede, te da je to bilo vidljivo prilikom katastrofalnih poplava kada se pokazalo da je veoma mali broj objekata bio osiguran.
Ona je dodala da situacija nije ništa bolja ni kada je riječ o odnosu javnog sektora prema osiguranju, što pokazuju primjeri nanesene štete javnim objektima prilikom zimskih demonstracija, kada se vidjelo da ti objekti u većini slučajeva nisu osigurani.
“Paradoksalna je činjenica da se građani najčešće pravdaju da ne osiguravaju imovinu navodeći razloge kao što su visoka premija osiguranja, da je to trošak koji, ako je moguće, treba izbjeći, da su uslovi privređivanja teški, male plate, ali kad nastane šteta ispostavi se da je mnogo bolje da je imovina bila osigurana”, naglasila je Šljivareva.
Ona je navela da se na prostoru BiH po glavi stanovnika više troši na cigarete, alkohol i mobilne telefone, nego što je iznos prosječne premije osiguranja od 100 KM po glavi stanovnika.
“U okruženju je situacija drugačija, na primjer u Hrvatskoj, gdje je prosječna premija po glavi stanovnika 300 dolara, a sigurno između nas i Hrvatske nema neke velike razlike u platama i privrednoj razvijenosti”, naglasila je Šljivareva.
Ona je navela podatke po kojima je u Srpskoj u prošloj godini premija imovinskog osiguranja iznosila svega 16 miliona KM ili 11 odsto od ukupno obračunate premije.
Predsjednik Uprave Centra za unapređenje tržišta osiguranja i finansijskih usluga /Cofus/ Darko Stupar rekao je da je cilj konferencije “Osiguranje imovine – potreba, a ne trošak” da se ukaže na neophodnost daljeg razvijanja tržišta osiguranja, prvenstveno u domenu osiguranja imovine.
Govoreći o značaju osiguranja imovine, on je istakao da bi bilo lakše prebroditi štete od poplava koje su zadesile ovo područije da je imovina ugrožena ili uništena poplavama bila osigurana.
“Mnogi naši građani ne znaju da se imovina može osigurati od osnovnih rizika za pola marke po metru kvadratnom i postoji nedostatak znanja i kod građana i kod osiguravajućih kuća. Zato sve institucije treba da krenu u aktivnosti sistemskog unapređivanja tržišta osiguranja, posebno osiguranja imovine”, naglasio je Stupar. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ako gospođo Šljivar ne znate kolika je razlika u platama između BiH i HR, a ovo su Vaše riječi:„U okruženju je situacija drugačija, na primjer u Hrvatskoj, gdje je prosječna premija po glavi stanovnika 300 dolara, a sigurno između nas i Hrvatske nema neke velike razlike u platama i privrednoj razvijenosti“.
Danas u Capital.ba zvaničan podatak, da u HR neto plata prosjek u pravnim osobama 1.500 KM.