BEOGRAD, Privrednici u Srbiji navode da će 2011. biti teža od prethodne tri godine, a da ekonomski oporavak nije moguć bez rasta izvoza i stranih investicija, rečeno na današnjem predstavljaju edicije Biznis top časopisa Biznis i finansije.
Loše prognoze aknketirani privrednici su obrazložili globalnom krizom i padom kupovne moći, ali i nepostojanjem izvozno orijentisane privrede, nedovoljnim investicijama, visokom nelikvidnošću preduzeća i slabljenjem dinara.
Većina privrednika očekuje da će se ekonomski pokazatelji u Srbiji tek za tri godine vratiti na stanje iz pretkriznog perioda.
Ružica Stamenković iz Agencije za privredne registre je podsjetila da je gubitak srpske privrede u 2009. bio 96 milijardi dinara i da je više nego udvostručen u odnosu na 2008, dok je broj zaposlenih manji za 65.497.
Za ekonomski oporavak su, prema riječima savjetnika u Altis kapitalu Dragana Pejčića, neophodne strane investicije, a one su za devet mjeseci 2010. bile 40 odsto manje nego u istom periodu prošle godine.
“Dolazak stranih investitora mogao bi da uslijedi kroz prodaju dijelova firmi koje su u gubicima, uglavnom u oblasti građevine, nekretnina, metalske i hemijske industrije i ulaganjem u privredne grane koje podstiče država, poput energetike i auto-industrije”, rekao je Pejčić.
Prema listi Biznis top, u 2009. najuspješnije preduzeće u Srbiji bio je Telekom Srbija, čija je dobit bila 15,5 milijardi dinara. Na drugom mjestu je Apatinska pivara, 3,9 milijardi, a slijede PTT Srbija, 3,8 milijardi, Hemofarm, 3,5 milijardi, i Sintelon, 2,9 milijardi.
Najveći prihod u prošloj godini imala je Naftna industrija Srbije, 118,3 milijardi dinara, a iza nje su Elektroprivreda Srbije, 100,4 milijardi, Telekom Srbija, 86 milijardi, Delta Maxi, 65,6 milijardi i Termolektrana Nikola Tesla, 57,2 milijardi. Beta