OSIJEK – Zbog izrazito visokih temperatura i dugotrajne suše tokom ljeta, na području Osječko-baranjske županije utvrđena su oštećenja na poljoprivrednim, povrtnim i voćarskim proizvodima na području 37 od ukupno 42 jedinice lokalne samouprave.
Prema prvim procjenama, ukupna šteta iznosi 293,3 miliona kuna, a nastale poremećaje u proizvodnji jedinice lokalne samouprave ne mogu otkloniti iz vlastitih sredstava. Župan Ivan Anušić stoga je proglasio stanje elementarne nepogode.
Župan je 25. avgusta zatražio od svih gradova i opština na području županije da dostave podatke o stanju poljoprivrednih, povrtnih i voćarskih kultura koje su zbog visokih temperatura i dugotrajne suše pretrpjele štetu koja će se odraziti na visinu prinosa, a time prouzročiti daljnje probleme poljoprivrednim proizvođačima.
Županijski odbor za procjenu šteta od elementarnih nepogoda predložilo je načelniku donošenje rješenja o proglašenju elementarne nepogode, jer su štete utvrđene na 78.425,63 ha poljoprivrednih površina, 617.450 komada voćnih stabala i 1.465.000 komada trsova vinove loze, a postotak oštećenja se kreće od 25 do 90 odsto.
Župan je ujedno obvezao gradske i opštinske odbore te županijski odbor za za procjenu šteta od elementarnih nepogoda da pokrenu konačnu procjenu štete koja će se dostaviti državnom odboru i nadležnim ministarstvima radi ublažavanje posljedica nastale štete.
Grad Beli Manastir štetu od suše procijenio je na dva miliona kuna na površini od 1500 ha, gdje je postotak oštećenja kreće u rasponu od 25 do 40 odsto. Štete nastale na području Belišća procjenjuju se na četiri miliona kuna na 3.000 ha poljoprivrednih površina gdje se postotak oštećenja kreće u rasponu od 30 do 100 odsto. Đakovo procjenjuje štetu od čak 25,3 miliona kuna na 4.830 ha, a Našice 3,9 miliona kuna na 1.550 hektara. Štete nastale na području Osijeka procjenjuju se na 3,5 miliona kuna na 975 hektara poljoprivrednih površina (kukuruz merkantilni, kukuruz za silažu, kukuruz sjemenski, šećerna repa, suncokret, soja, soja sjemenska), s postotkom oštećenja koji se kreće u rasponu od 30 do 50 odsto.
Šteta na području Valpova iznosi 14,4 miliona kuna na 2.630 hektara. Stanje elementarne nepogode sada nije proglašeno samo za pet jedinica lokalne samouprave, i to opštine Antunovac i Donja Motičina, čiji su se odbori izjasnili da je na njihovom području šteta nastala u malim razmjerima te Čeminac koji nije poslao svoje procjene. Stanje elementarne nepogode za područje Donjeg Miholjca i Podravske Moslavine župan je proglasio ranije, 30. avgusta 2017. godine.
SEEbiz