BANJALUKA, Proizvođači biodizela u BiH suočeni su sa nizom problema zbog nerazvijenog tržišta, ali i nepostojanja akreditovane institucije za kontrolu njegovog kvaliteta.
Oni navode da se suočavaju i s velikim variranjem cijena sirovine, nestabilnošću tržišta, te prisutnosti zakonskih nejasnoća u ovoj oblasti.
Pored toga, svi proizvođači slažu se u tome da nije riješeno prečišćavanje nusprodukata u proizvodnji biodizela te da rješavanje tog problema treba da doprinese zaštiti životne sredine i većoj ekonomičnosti proizvodnje.
Međutim, projekat “Eksperimentalna proizvodnja hladno cijeđenih ulja i biodizela”, koji sprovodi Poljoprivredni institut RS, bi, kako se ocjenjuje, trebalo tehnički da poboljša stanje u ovoj oblasti.
Miloš Nožinić, šef Zavoda za industrijsko bilje Poljoprivrednog instituta RS, na okruglom stolu posvećenom poboljšanju proizvodnje biodizela, rekao je da je ovaj zavod za samo godinu dana ovladao tehnikama proizvodnje hladno cijeđenih biljnih ulja iz više sirovina. Dodao je da to najbolje potvrđuje srebrna medalja za kvalitet hladno cijeđenog suncokretovog ulja na novosadskom sajmu.
“Djelatnosti Zavoda od februara proširene su na eksperimentalnu proizvodnju biodizela, a u projekat je uključen i Zavod za agrohemiju, u kome se intenzivno radi na uvođenju važnijih metoda za kontrolu kvaliteta biodizela”, rekao je Nožinić i dodao da posjeduju sofisticiranu opremu, na kojoj se, uz manja dopunska ulaganja, mogu raditi sve analize kvaliteta biodizela, što je izuzetno značajno za proizvođače u našoj zemlji.
Nenad Kokanović, vlasnik najveće fabrike za proizvodnju biodizela u RS, “System Ecologica” iz Srpca, koja mjesečno proizvodi oko 1.000 tona biodizela, istakao je čitav niz problema u ovoj oblasti, koji prvenstveno nastaju zbog birokratskog pristupa proizvodnom sektoru od strane pojedinih državnih institucija.
Ova fabrika, rekao je on, izvozi sve proizvedene količine biodizela zbog nerazvijenog tržišta u RS i nepostojanja akreditovane institucije za kontrolu kvaliteta biodizela. Iz tog razloga, Kokanović je istakao da je u što kraćem roku neophodno dopunsko opremanje laboratorije Poljoprivrednog instituta RS, kako bi se analize kvaliteta mogle raditi u našoj zemlji.
Svjetlana Banduka, proizvođač biodizela iz Istočnog Sarajeva, istakla je probleme malih proizvođača, navodeći veliko variranje cijene sirovine, nestabilnost tržišta, te zakonske nejasnoće u ovoj oblasti.
Međutim, rješenje bar dijela problema proizvođača je na pomolu, jer su iz Ministarstva nauke i tehnologije RS obećali podršku za nabavku dopunske opreme za kontrolu biodizela na Poljoprivrednom institutu. Interes za saradnju u oblasti proizvodnje alternativnih goriva iskazali su i u Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, posebno u vezi s ekološkom komponentom. Nezavisne novine
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ova “gospodu” , kao prvo treba nauciti kako da se ponasaju sa gostima! Licno sam ponizen od gospode koja se hvali na sva usta kako donose savremenu tehnologiju na ove prostore. Draga gospodo, prvo naucite lijepe manire ponasanja! Dzaba vam vasa “drla” ako nemate kulture!
@VLASTIMIR,neko moze iz sela ali selo iz njega nikad ili to se nase seljanke utegle u helanke…