BODRUM, Međunarodni monetarni fond (MMF) će vjerovatno revidirati naviše prognozu rasta svjetske privrede u 2010. godini poslije pojave znakova da je tempo slabljenja postao umjereniji, izjavio je juče prvi zamjenik generalnog direktora MMF-a Džon Lipski.
On je na poslovnoj konferenciji u turskom gradu Bodrumu, ipak, upozorio da je još previše rano proglašavati pobjedu nad ekonomskom krizom, jer su finansijski uslovi daleko od normalnih, a svjetska privreda još u recesiji.
MMF će 7. jula u Vašingtonu objaviti revidiranu prognozu za svjetsku privredu. Fond je u prethodnoj projekciji iz aprila prognozirao da će svjetska ekonomija ove godine oslabiti 1,3 odsto, u najdubljoj recesiji od Drugog svjetskog rata. Stručnjaci Fonda su, međutim, u aprilskoj prognozi predvidjeli rast globalne ekonomije u toku naredne godine od 1,9 odsto.
Lipski je podvukao da mjere zemalja treba da budu usmjerene na održiv oporavak, počev od oživljavanja finansijskog sektora.
“Za sada je napredak u ozdravljenju banaka bio slab i neujednačen, a malo je učinjeno i na rješavanju problema s toksičnom imovinom banaka. Kako bi se stvorila osnova za oživljavanje rasta kreditnog tržišta, kratkoročne mjere treba i dalje usmjeravati na reorganizaciju oslabljenih finansijskih institucija putem čišćenja banaka od loših aktiva i osiguranja dokapitalizacije onih banaka kojima je to potrebno”, ukazao je Lipski.
On je dodao da fiskalna politika u razvijenim privredama i u mnogim zemljama u naglom usponu treba da ostane ekspanzionistička, bar još tokom 2010. godine, pri čemu će dodatne stimulative mjere možda biti neophodne.
“Monetarna politika treba da ostane podsticajna dok se ne uspostavi održiv oporavak”, kazao je Lipski.
On je, takođe, rekao da povećanje fiskalnih deficita u mnogim industrijalizovanim zemljama predstavlja sve ozbiljniji problem.
“Uporedo s usmjeravanjem mjera na okončanje recesije, vlasti treba da počnu da planiraju strateguju za period poslije izlaska iz nje, prije svega vanredne vladine intervencije u finansijskom sektoru”, rekao je Lipski.
Dodao je da centralne banke treba da smisle planove za izlazak iz nekonvencionalnih mjera, a takođe i da otklone bojazan da bi inflatorni pritisci mogli da se prihvate kao nešto što je dopušteno i normalno.