BANJALUKA, Pozitivni trendovi rasta realnog sektora u BiH iz prvog tromjesečja ove godine polako slabe u drugom tromjesečju, što se, prije svega, odnosi na industrijsku proizvodnju i robni izvoz, navodi Direkcija za ekonomsko planiranje BiH.
U najnovijem izvještaju o kretanju makroekonomskih pokazatelja konstatuje se da je rast robnog izvoza u prvom tromjesečju iznosio 9,7 odsto, a na polugodišnjem nivou smanjen je za jedan odsto.
U julu je zabilježen rast vrijednosti robnog izvoza od 7,3 odsto, što je dobar uvod u treće tromjesečje, navode iz Direkcije. Zabilježen je polugodišnji pad od 2,3 odsto, a u julu je ovaj pad nastavljen.
U ovom periodu nafta i naftni derivati, mašine i aparati, bazni metali, te prehrana dominirali su na strani uvoza.
Najznačajnije izvozne pozicije odnose se na bazne metale, gdje dominiraju aluminijum, željezo i čelik, proizvodi od njih, kao što su rezervni dijelovi za autoindustriju, te namještaj, odjeća i obuća.
Postepeno slabljenje intenziteta rasta izvoza odrazilo se na industrijsku proizvodnju, koja u maju i junu bilježi smanjenje, a negativan trend nastavljen je i u julu, kada industrijska proizvodnja bilježi smanjenje u odnosu na juni od 1,1 odsto.
Ipak, industrijska proizvodnja nakon sedam mjeseci bilježi solidan godišnji rast od 6,9 odsto – konstatuje se u izvještaju.
Slab ekonomski rast u okruženju, koji karakteriše pad nekih od važnijih izvoznih tržišta, te prilično pesimistične projekcije okruženja, ne ostavljaju mnogo prostora za optimizam u drugom polugodištu, navodi Direkcija.
Konstatovano je da je industrijska proizvodnja u BiH od 1. januara do 31. jula ove godine imala rast fizičkog obima proizvodnje od 6,9 odsto u odnosu na isti period prošle godine, uglavnom zahvaljujući niskoj osnovici iz prethodne godine, te izrazito povoljnim vremenskim prilikama i blagom povećanju izvozne tražnje u prvoj polovini ove godine.
Najznačajniji doprinos ukupnom rastu industrijske proizvodnje u ovom periodu ostvaren je u prerađivačkoj industriji i sektoru za proizvodnju električne energije, koji su u odnosu na isti period prethodne godine ostvarili povećanje proizvodnje od oko 10 odsto.
Sektor rudarstva tokom cijele godine imao je nešto niži nivo proizvodnje u odnosu na prethodnu godinu.
Direkcija za ekonomsko planiranje navodi da, iako je BiH u navedenom periodu ostvarila solidan rast industrijske proizvodnje, on je bio uglavnom rezultat pozitivnih dešavanja u prvom ovogodišnjem kvartalu.
Za sedam mjeseci ove godine ukupna novčana masa u BiH iznosila je 15,4 milijardi KM i veća je za 4,9 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Bruto devizne rezerve u posmatranom periodu zabilježile su rast od 1,2 odsto u odnosu na kraj prošle godine, dok najveće učešće u bruto deviznim rezervama imaju investicije u vrijednosne papire, kod kojih je registrovan nastavak trenda rasta. Srna