VAŠINGTON, Zabrinutost oko usporavanja globalnog rasta, stagnacije evrozone i prekomjerne likvidnosti u svijetu bile su glavne teme na početku proljećnog zasjedanja Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke.
Sve su glasniji pozivi da zemlje ublaže stroge programe štednje pokrenute radi podsticanja rasta, kao i pozivi upućeni guvernerima centralnih banaka svijeta da budu oprezniji prilikom upumpavanja novca u finansijski sistem, da ne bi došlo do stvaranja novog investicionog mjehura i skoka inflacije, prenosi Frans pres. Izvršna direktora MMF-a, Kristin Lagard, izrazila je zabrinutost povodom “trobrzinskog oporavka” u najvećim svjetskim ekonomijama – stagnirajućoj Evropi i Japanu, usporenim Sjedinjenim Američkim Državama, i brzorastućim zemljama u usponu.
“Ove tri grupe zemalja se kreću različitim brzinama i to nije najzdraviji način oporavka koji možemo zamisliti. Ono što nam je potrebno je kretanje globalne ekonomije u punoj brzini”, dodala je Lagard.
Zasjedanje MMF-a je juče počelo u uslovima kada je prisutna velika bojazan i neizvjesnosti da bi, s obzirom da se velike ekonomije još uvijek nisu u potpunosti vratile na rast od prije početka finansijske krize iz 2008, male ekonomije mogle ostati izložene nastavku previranja.
“Više od četiri godine nakon izbijanja globalne finansijske krize, još uvijek smo u procesu nastojanja da izađemo iz krize”, rekao je Luis Videgaraj Kaso, meksički ministar finansija i predsjednik Grupe 24, koja okuplja vodeće zemlje u razvoju (G24).
Grupa 24 je naročito izrazila zabrinutost povodom negativnih posljedica koje nekonvencionalne monetarne politike imaju na zemlje u razvoju.
Francuski ministar finansija, Pjer Moskovisi, rekao je da svijest o ukidanju mjera štednje u Evropi raste.
“Svima je jasno da bi dodatne mjere štednje, u uslovima teške recesije, bile velika greška”, poručio je Moskovisi.
Predsjednik Svjetske banke, Džim Jong Kim, zatražio je da se obrati pažnja na ublažavanje siromaštva u siromašnijim zemljama, kao i da se pokrenu akcije u cilju borbe protiv klimatskih promjena.
Međutim, na marginama dvodnevnog zasjedanja MMF-a i SB, ministri finansija i guverneri centralnih banaka zemalja Grupe 20 najrazvijenijih zemalja svijeta i privreda u naglom usponu (G20) razgovarali su i razgovaraće o drugim važnim pitanjima, kao što su napori u borbi protiv utaje poreza i veća transparentnost bankarskih podataka širom svijeta. Tanjug.biz.rs