BEOGRAD, Srbija bi mogla da se suoči sa nestašicom struje 2014, ako cijena električne enrgije ne poskupi za 60 odsto u naredne tri godine. Jer, Elektroprivreda Srbije neće imati novca za neophodna ulaganja u obnovu postojećih kapaciteta za proizvodnju struje i izgradnju novih. Planirane investicije do 2015. godine “teške” devet milijardi evra biće usporene, što će smanjivati proizvodnju struje. Prema proračunima, četiri milijarde kilovat-sati moraće da bude uvezeno godišnje, što je prema trenutnim cijenama struje trošak od 250 miliona evra. A postoji bojazan da zbog tehničkih problema neće moći da bude uvezeno dovoljno struje.
Prema riječima pomoćnika direktora za razvoj i investicije Slobodana Mitrovića, četiri milijarde evra potrebno je za revitalizaciju i zamjenu kopova, obnovu termoelektrana i hidroelektrana, modernizaciju mreže i zamenu brojila. A za nove termo i hidroelektrane, rudnike i ostala ulaganja treba dati pet milijardi evra.
– Sa ovom cijenom struje to nećemo moći da izvedemo – kaže Mitrović. – Električna energija je u Srbiji socijalna kategorija, a da bismo sačuvali elektroenergetski sistem njena cijena mora da bude na nivou one u zemljama našeg regiona. Država bi trebalo da odluči da li će struja do 2013. godine poskupjeti za 60 odsto odjednom ili postepeno.
.
Od 2001. do 2009. godine, EPS je uložio 1,3 milijarde evra. Kako objašnjava Mitrović, ulaganje od devet milijardi evra do 2015. godine biće izvedeno od novca EPS, kredita i pomoći strateških partnera.
– Ali, bez poskupljenja biće usporeno izmještanje objekata i eksproprijacija zemljišta za rudnike, što će do 2014. godine smanjiti proizvodnju uglja za pet miliona tona – kaže Mitrović. – To će smanjiti proizvodnju za 200 miliona evra u vrijednosti električne energije. Čak i kada bi imali toliko novca, postoji bojazan da ne bismo mogli da uvezemo toliko struje zbog tehničkih nedostataka.
Zastarjela oprema
Prema riječima direktora sektora za strategiju EPS Aleksandra Jakovljevića, prosječna starost proizvodnih kapaciteta veća je od 30 godina. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Klasičan scenario po kojem nam preti katastrofa ukoliko se ne poveća cena struje a sve u cilju pripreme za prodaju strancima.
Najjaci mi je argument da imamo najjeftiniju cenu u regionu a niko ne komentariše prosečnu platu gde su čak i Makedonci bolji.
Izgovori laž 100 puta pa će postati istina.