BEOGRAD, Skupština Srbije danas će se izjašnjavati o predloženom rebalansu budžeta i šest pratećih zakona. Podrška Saveza vojvođanskih Mađara još neizvjesna.
Glasanje je zakazano za 16.00 časova, a poslanici će se izjašnjavati o izmjenama i dopunama Zakona o porezima na upotrebu, držanje i nošenje dobara i Zakona o porezu na dohodak gradjana.
Glasaće se i o izmjenama Zakona o akcizama, Zakona o mirovanju i otpisu duga po osnovu doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje, izmjenama i dopunama Zakona o sudskim taksama kao i o Sporazumu Srbije sa Rusijom o bezviznom režimu.
Međutim, usvajanje rebalansa budžeta još je neizvjesno zbog ponovne najave Saveza vojvođanskih Mađara da četiri poslanika te stranke neće glasati za njega.
Poslanik SVM-a Laslo Varga izjavio je da još nije odlučeno da li će poslanici SVM u Skupštini Srbije glasati za rebalans budžeta i da će odluku o tome danas saopštiti predsjednik te stranke Ištvan Pastor na konferenciji za novinare u Novom Sadu.
Iz Vlade Srbije sinoć je saopšteno da su premijer Mirko Cvetković i predsjednik Izvršnog vjeća Vojvodine Bojan Pajtić potpuno saglasni o načinu na koji će se realizovati postignuti dogovor u vezi sa sredstvima za pokrajinski budžet.
O rebalansu republičkog budžeta poslanici će u Skupštini glasati u nepromijenjenom obliku, ali budžet predstavlja osnov za donošenje rebalansa bdužeta Vojvodine, u kojem će biti utvrđena visina sredstava na način koji predvidja Ustav, navedeno je u saopštenju.
Ministar finansija Diana Dragutinović vjeruje da će rebalans biti usvojen i najavljuje da će poslanici vladajuće većine iz Vojvodine tokom dana dobiti uvjerenje da će Ustav biti ispoštovan i da će budžet te pokrajine iznositi sedam odsto republičkog budžeta.
Poslanici svih opozicionih stranaka najavili su tokom rasprave da neće podržati rebalans i prateće zakone.
Rebalans budžeta predvideo je smanjenje prihoda na 649,3 milijarde dinara, a rashoda na 719,8 milijardi dinara, što je za 28,9 milijardi dinara manje od prvobitno planiranih rashoda za ovu godinu.
Budžetski deficit je povećan sa 49,9 milijardi dinara na oko 70 milijardi, tako da će deficit državne kase iznositi 2,3 odsto BDP-a.
Ekonomske mere koje je vlada formulisala kroz zakonske predloge treba da dovedu do smanjenja izdataka za 65,4 milijarde dinara, a da povećaju prihode za 30,4 milijarde dinara.B92